فهرست مطالب

آنژیوگرافی قلب فرایندی است که در آن عروق خونی قلب با استفاده از تصویر بردای اشعه ایکس دیده می شوند. این آزمایش، معمولا با هدف بررسی محدودیت در جریان خون رونده به قلب انجام می شود. آنژیوگرافی کرونری بخشی از گروه کلی فرایند هایی هستند که تحت عنوان فرایند های کاتتر گذاری قلبی شناخته می شوند. فرایند های کاتتر گذاری قلبی می توانند بیماری های قلبی و عروقی را تشخیص داده و درمان کنند.

آنژیوگرافی کرونری رایج ترین نوع فرایند کاتتر گذاری قلبی است که در تشخیص بیماری های این اندام به پزشکان کمک می کند. در حین این فرایند، نوعی رنگ به درون عروق خونی تزریق می شود تا این عروق در تصاویر اشعه ایکس نمایان باشند. دستگاه تصویر برداری اشعه ایکس به سرعت چندین عکس گرفته و عروق خونی را به تصویر می کشد. در صورت نیاز، پزشک می تواند در حین آنژیوگرافی کرونری، شریان های مسدود شده را نیز باز کند که به آن آنژیوپلاستی می گویند.

آنژیوگرافی قلب چه زمانی انجام می شود؟

پزشک در صورت وجود موارد زیر می تواند انجام آنژیوگرافی کرونری را به بیمار توصیه کند:

آنژیوگرافی قلب چه زمانی انجام می شود؟​

از آنجایی که خطر اندکی از نظر ابتلا به عوارض وجود دارد، پزشکان تا قبل از انجام دیگر روش های غیر تهاجمی همچون الکتروکاردیوگرام، اکو کاردیوگرام یا تست استرس انجام آنژیوگرافی را توصیه نمی کنند.

عوارض آنژیوگرافی

آنژیوگرافی همانند تمامی فرایند های پزشکی با مزایا و خطرات مختص خود همراه است. افراد باید درباره مزایا و خطرات این روش با پزشک، پرستار یا دیگر متخصصان سلامت گفتگو کرده و نگرانی های خود را مطرح کنند. تیم درمان می تواند اطلاعاتی را درباره شرایط فردی و میزان خطر فرایند به بیماران ارائه دهد. 

عوارض خفیف آنژیوگرافی شامل موارد زیر می شوند:

عوارض جدی تر چندان رایج نبوده اما می توانند شامل موارد زیر شوند:

احتمال بروز عوارض به موارد زیر بستگی دارد:

توصیه های قبل از آنژیو گرافی

در برخی موارد، آنژیوگرافی های کرونری به صورت اورژانسی انجام می شوند. با این حال، در اغلب اوقات این فرایند از قبل برنامه ریزی شده و بیمار زمانی را برای آماده شدن در اختیار خواهد داشت. آنژیوگرافی در بخش آزمایشگاه کاتتر گذاری بیمارستان انجام می شود. تیم درمانی درباره دارو های مصرفی بیمار با او صحبت کرده و دستور العمل های لازم را به او ارائه می کنند. توصیه های کلی شامل موارد زیر هستند:

برای تعیین نوبت انجام آنژیوگرافی قلب با شماره تماس زیر تماس حاصل فرمایید:

قبل از عمل آنژیوگرافی قلب

قبل از شروع فرایند، تیم درمان سابقه پزشکی بیمار از جمله حساسیت ها و دارو های مصرفی او را مرور می کنند. سپس، بیمار از نظر جسمانی معاینه و علائم حیاتی او از جمله فشار خون و ضربان قلب بررسی می شوند. همچنین، بیمار مثانه خود را تخلیه کرده و لباس مخصوص بیمارستان را بر تن می کند. قبل از فرایند اجسامی همچون لنز، عینک، جواهرات و گیر های مو را باید خارج کرد.

قبل از عمل آنژیوگرافی قلب​

آنژیوگرافی چطور انجام می شود؟

آنژیوگرافی چطور انجام می شود؟​

دیگر تست های غیر تهاجمی همچون سونوگرافی می توانند در ارزیابی انسداد های شناسایی شده به پزشک کمک کنند. انجام یک آنژیوگرافی در حدود یک ساعت طول می کشد. البته در صورت انجام فرایند های بیشتر این مدت نیز افزایش می یابد. آمادگی و مراقبت های پس از فرایند نیز می توانند به این زمان اضافه کنند.

بعد از آنژیو گرافی

پس از اتمام آنژیوگرافی، کاتتر از کشاله ران یا بازو خارج شده و برش به وسیله فشار دستی، بست یا موارد دیگر بسته می شود. تیم درمان جهت پایش و نظارت بر حال بیمار، او را به اتاق ریکاوری می برند. پس از با ثبات شدن شرایط بیمار، او را به اتاق خود برده و به صورت عادی پایش می کنند. در صورتی که کاتتر به کشاله ران وارد شده باشد، بیمار باید جهت پیشگیری از خونریزی به مدت چندین ساعت دراز بکشد. در این مدت برای پیشگیری از خونریزی و کمک به فرایند التیام ممکن است مقداری فشار بر ناحیه زخم وارد شود.

امکان دارد، بیماران در همان روز یا پس از سپری کردن یک شب در بیمارستان به خانه مرخص شوند. بیمار باید جهت دفع ماده رنگی از بدن به مقدار فروان مایعات مصرف کند. در صورت امکان، می توان مقداری خوراکی میل کرد. باید درباره از سر گیری مصرف دارو ها، حمام کردن یا دوش گرفتن، کار کردن و انجام دیگر فعالیت های معمول با تیم درمانی خود مشورت کرد. بیماران باید به مدت چند روز از انجام فعالیت های شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنند. محل برش به مدت چندین روز کبود، برآمده و حساس به لمس باشد. در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

آنژیوگرافی قلب

نتیجه عمل آنژیوگرافی عروق کرونری

آنژیوگرافی می تواند مشکلات عروق خونی را برای پزشک نمایان کند. از جمله توانایی های این آزمایش می توان موارد زیر را بر شمرد:

دانستن این اطلاعات می تواند در تعیین بهترین درمان و ارزیابی میزان خطر بیماری های قلبی برای سلامتی بیمار به پزشک کمک کند. پزشک نیز با توجه به نتایج تصمیم گیری می کند. برای مثال، جهت رفع انسداد شریان ها یکی از فرایند های استنت گذاری یا آنژیوپلاستی کرونری را به بیمار توصیه می کند. همچنین، امکان دارد به دلیل اجتناب از انجام فرایند های بیشتر، آنژیوپلاستی یا استنت گذاری در حین آنژیوگرافی برای بیمار انجام شوند.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر