تفسیر تست اکوکاردیوگرافی

مرکز فوق تخصصی قلب سلامت

تفسیر تست اکوکاردیوگرافی

فهرست مطالب

اکوکاردیوگرافی در واقع سونوگرافی از قلب می باشد، اما اگر شما متخصص قلب نیستید، ممکن است تفسیر کردن آن سخت باشد. اگر نتیجه اکوکاردیوگرافی قلب خود را دریافت کردید و عجله دارید که ببینید این تست در مورد قلب شما چه می گوید، در این راهنما ما برخی از نکات را برای تفسیر تست اکوکاردیوگرافی به شما ارائه خواهیم داد.

چرا این تست را انجام داده اید؟

در مرحله اول، دانستن دلیل تجویز اکوکاردیوگرافی برای شما، بسیار مهم است. این امر به شما در تفسیر تست اکوکاردیوگرافی کمک می کند. اغلب، تنگی تنفس یا درد قفسه سینه موجب می شود که متخصص قلب این آزمایش را تجویز کند. این آزمایش می تواند به پزشک در تشخیص مشکلات قلب، بدون انجام دادن تکنیک های تهاجمی، کمک کند. برخی از دلایل انجام اکوکاردیوگرافی:

در ادامه، هر کدام از این موارد را جداگانه مورد بحث قرار می دهیم.

قلب بزرگ شده

یک قلب بزرگ شده می تواند نشانه ی یک بیماری بسیار جدی باشد. در طول اکو، پزشک دیواره ها و دریچه های قلب را بررسی می کند. اکوی قلب شما، اندازه ی بطن چپ (LV) ، بطن راست (RV)، دهلیز چپ (LA)، دهلیز راست (RA) را نشان می دهد. اینها ۴ دریچه اصلی قلب می باشند. اندازه ها معمولاً به میلیمتر ثبت می شوند. شما می توانید اندازه ها را با محدوده ی طبیعی سمت راست گزارش مقایسه کنید.

قلب بزرگ شده

عملکرد پمپاژ قلب، دریچه ها و قدرت آن

یک اکوکاردیوگرافی، تصویری زنده از قلب شما در حین کارکردن می باشد. برای پزشکان این بهترین روشی است که می توانند نحوه عملکرد قلب را در زمان واقعی مشاهده کنند. پزشکان از شاخصی به نام کسرجهشی  (EF) برای تعیین کیفیت پمپاژ قلب استفاده می کنند. این میزان اغلب به صورت درصد بیان می شود و محدوده ی طبیعی آن بین ۷۰%-۵۵% می باشد. 

 EF پایین به معنای وجود مشکل در دریچه ها یا قدرت پمپاژ عضلات قلب می باشد.

عملکرد پمپاژ قلب، دریچه ها و قدرت آن

آسیب به قلب و بیماری قلبی

پزشک هر بخش از دیواره های قلب شما را بررسی می کند تا نحوه عملکرد آنها را مشاهده کند. اگر بخشی از قلب شما در سطحی مشابه با بقیه پمپاژ نکند، شما ممکن است دچار آسیب قلبی ناشی از یک حمله قلبی شده باشید.

اکوکاردیوگرافی، همچنین یک روش خوب برای مشاهده ی هشدارهای اولیه ی بیماری قلبی باشد. پزشکان این کار را با اندازه گیری وقفه های ضربان قلب انجام می دهند. وقفه ها به صورت میلی ثانیه نشان داده می شوند و شما می توانید آن را با نتایج سطوح وقفه ضربان قلب طبیعی مقایسه کنید.

آسیب به قلب و بیماری قلبی​

نشانه های نقص قلب در اکوکاردیوگرافی

نقص های قلبی عموماً در نوزادان و کودکان تشخیص داده می شوند اما در بزرگسالان نیز قابل مشاهده هستند. اکوها حتی می توانند در طول بارداری برای بررسی مشکلات جنینی انجام شوند.

با بررسی اندازه، قدرت پمپاژ و ضربان قلب، پزشک می تواند نارسایی ها را تشخیص دهد. یک نقص قلبی می تواند وجود سوراخی در دریچه قلب یا ارتباط ناقص میان عضلات قلب و دهلیزها باشد.

نشانه های نقص قلب در اکوکاردیوگرافی​

تله کاردیولوژی و اکوکاردیوگرافی

یکی از پیشرفت های بزرگ در زمینه ی قلب و عروق، انجام تله کاردیولوژی است. شما می توانید از راه دور نتایج آزمایش خود را دریافت و تفسیر کنید و از رفتن به مطب پزشک خودداری کنید. مسائل خاص شامل اکو، اکوی استرس یا تست استرس، را می توان به تلفن همراه شما ارسال کرد.

تله کاردیولوژی و اکوکاردیوگرافی

آیا بعد از تفسیر تست اکوکاردیوگرافی نیازی به مراجعه به پزشک داریم؟

هر چقدر هم که با این مقاله توانسته باشید تفسیر تست اکوکاردیوگرافی قلب خود را انجام دهید، ما توصیه می کنیم که حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر شما هرگونه علائمی از مشکلات قلبی را دارید، با متخصص قلب خود ملاقات کنید و در مورد اکوکاردیوگرافی خود از او سؤال کنید. این علائم شامل درد قفسه سینه، ضعف، بی حسی یا تنگی نفس می باشند. نظر نهایی پزشک می تواند شما را در مراقبت و درمان بیماری خود یاری کند.

دکتر حسین دباغیان متخصص قلب و عروق – کلینیک قلب سلامت

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب‌ترین مقالات

اکوکاردیوگرافی در واقع سونوگرافی از قلب می باشد، اما اگر شما متخصص قلب نیستید، ممکن است تفسیر کردن آن سخت باشد. اگر نتیجه اکوکاردیوگرافی…

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر