تست ورزش

مرکز فوق تخصصی قلب سلامت

فهرست مطالب

تست ورزش که به آن تست استرس نیز گفته می شود، نشان می دهد که قلب شما در هنگام فعالیت بدنی چگونه کار می کند. از آنجا که ورزش باعث می شود قلب سخت و سریعتر پمپاژ کند، یک آزمایش استرس ورزش می تواند مشکلات مربوط به جریان خون قلبی شما را نشان دهد. تست ورزش قلب معمولاً شامل راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت و بررسی ریتم قلب، فشار خون و تنفس است. یا اینکه به شما دارویی داده می شود که تأثیراتی مشابه ورزش را در بدن ایجاد می کند.

اگر علائم ابتلا به بیماری عروق کرونر یا ریتم نامنظم قلبی (آریتمی) دارید، پزشک ممکن است تست استرس قلب را برای شما تجویز کند. این آزمایش همچنین ممکن است در صورت تشخیص بیماری قلبی، تصمیمات درمانی را در آینده هدایت، میزان اثربخشی درمان را اندازه گیری یا شدت آن را تعیین کند. تست ورزش می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را تعیین کند، اما اغلب اوقات نیاز به انجام آزمایش های تکمیلی دارد.

تست ورزش چیست؟

در تست ورزش قلب راه رفتن شما بر روی تردمیل، باعث می شود قلب به تدریج شدیدتر کار کند. لکتروکاردیوگرام (ECG) ریتم های الکتریکی قلب را کنترل می کند. همچنین پزشک فشار خونتان را اندازه گیری کرده و وجود علائمی مانند ناراحتی قفسه سینه یا خستگی را بررسی می نماید. اختلالات فشار خون، ضربان یا نوار قلب یا بدتر شدن علائم جسمی می تواند نشان دهنده بیماری عروق کرونر (CAD) باشد: رسوبات چربی (پلاک) که ورود جریان خون غنی از اکسیژن به عضله قلب را کاهش می دهند.

اگر تست استرس ۱۰۰٪ دقیق باشد، همه افراد مرتباً آن را انجام می دهند. اما این تست به طور دقیق همه موارد CAD را تشخیص نمی دهد و حتی گاهی اوقات ممکن است وجود CAD را در افرادی نشان دهد که در واقع به این بیماری مبتلا نیستند. نتیجه آزمایش هرگز به خودی خود قطعی نیست. از این تست می توان برای بررسی احتمال وجود بیماری شریان کرونری استفاده کرد. اما نمی توان با داشتن نتایج تست ورزش، آن را کاملاً رد کرد یا بطور قطعی تشخیص داد.

تست ورزش چیست؟​

تست ورزش قلب به تشخیص کدام بیماری ها کمک می کند؟

پزشک ممکن است تست استرس قلب را برای موارد زیر به شما توصیه کند:

تشخیص بیماری عروق کرونر

عروق کرونر، عروق اصلی هستند که خون، اکسیژن و مواد مغذی قلب را تأمین می کنند. بیماری عروق کرونر هنگامی ایجاد می شود که این عروق آسیب ببینند - این اتفاق معمولاً به دلیل تجمع رسوبات حاوی کلسترول و سایر مواد (پلاک ها) در این رگ ها رخ می دهد.

تشخیص مشکلات ریتم قلب (آریتمی)

آریتمی قلبی زمانی اتفاق می افتد که تکانه های الکتریکی هماهنگ کننده ریتم قلب به درستی عمل نکنند، و باعث می شود قلب شما خیلی سریع، خیلی آهسته یا نامنظم بتپد.

هدایت درمان اختلالات قلبی

اگر قبلاً به بیماری قلبی مبتلا شده اید، تست استرس قلب می تواند به پزشک در ارزیابی چگونگی اثرگذاری درمان کمک کند. همچنین ممکن است از این روش برای کمک به ایجاد برنامه درمانی مناسب با نشان دادن میزان تحرک قابل تحمل قلب، استفاده شود.

پزشک ممکن است از تست استرس برای تعیین زمان جراحی قلب مانند تعویض دریچه استفاده کند. در برخی از افراد مبتلا به نارسایی قلبی، نتایج آزمایش استرس می تواند به پزشک در تشخیص اینکه آیا به پیوند قلب یا سایر روش های درمانی پیشرفته تر نیاز دارید یا خیر، کمک کند. اگر تست استرس علت بروز علائم در شما را مشخص نکند، ممکن است پزشک انجام تستی به همراه تصویربرداری، مانند تست استرس هسته ای یا تست استرس اکوکاردیوگرافی، را توصیه کند.

تست استرس قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

برای افرادی که علائمی مانند درد قفسه سینه در حین فعالیت یا تنگی نفس غیرقابل توضیح دارند، نتایج غیر طبیعی تست استرس قلب به احتمال بالاتر ابتلا به CAD اشاره دارد. اما چنین نتیجه ای در فردی که عوامل خطر مانند سن بالا، اضافه وزن یا کلسترول بالا را نیز داشته باشد، نگران کننده تر است. این امر به شدت به بیماری عروق کرونر اشاره دارد و تأیید آن ممکن است نیاز به انجام آزمایشات بیشتری داشته باشد.

در صورت داشتن این علائم در کنار نتیجه طبیعی آزمایش، خطر ابتلا به CAD کمتر است. چنین شخصی با احتمال کمتری به بیماری قابل توجه شریان های کرونری مبتلا می شود. حتی در این صورت، پزشک هنوز هم باید آزمایش های بیشتری انجام دهد.

اما مهم است که بدانیم نتایج طبیعی تست ورزش نمی تواند احتمال پارگی و انسداد شریان توسط پلاک در آینده را رد کند – مانند ماجرای مردی که نتایج تست استرس نرمالی داشت اما یک هفته پس از انجام تست دچار حمله قلبی شد. تست ورزش قلب قادر به تشخیص رگ هایی ست که به شدت تنگ شده باشند (۷۰٪ یا بیشتر). این همان چیزی است که علائم را ایجاد می کند. حملات قلبی غالباً در اثر انسدادهای کمتری که سبب ایجاد لخته و پارگی می شوند، رخ می دهد.

تست استرس قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

چه زمانی تست ورزش لازم است؟

به طور معمول تست ورزش قلب برای افراد بدون علامت یا افرادی که ریسک ابتلا به CAD کمتری دارند، انجام نمی شود. تصمیم نهایی، به عهده شما و پزشک معالجتان است. این دستورالعمل ها موارد زیادی را به قضاوت پزشکان واگذار می کنند، زیرا گاهی اوقات در یک منطقه خاکستری قرار می گیریم که در واقع نمی دانیم کار درستی که برای همه مناسب باشد، چیست. اگرچه تست ورزش برای افراد سالمی که نگران سلامت قلب خود هستند، توصیه نمی شود، دستورالعمل ها می گویند که تست ورزش در افراد مسن تر و کم تحرکی که به تازگی نوعی فعالیت ورزشی را شروع کرده اند، بهتر است در نظر گرفته شود.

آیا انجام تست استرس سالانه برای سلامت افراد مسن مناسب است؟

قبلا انجام تست ورزش بصورت سالانه در افراد میانسال یا مسن تر، برای اطمینان از عملکرد مناسب قلب، رایج بود. اما اکنون دستورالعمل های تخصصی، انجام این تست را «فقط برای برخی موارد خاص» توصیه می کند. با این حال، این روش هنوز هم نقش مهمی در تشخیص علائم نگران کننده ای مانند درد قفسه سینه – به ویژه در افراد مسنی که خطر ابتلا به بیماری قلبی در آنها هست، دارد. تست ورزش مانند سایر آزمایشات پزشکی ۱۰۰٪ دقیق نیست. اما به تصمیم گیری در مورد انتخاب مرحله بعدی درمان کمک می کند.

تست ورزش برای سالمندان

خطرات تست ورزش

تست استرس قلب به طور کلی بی خطر و عوارض آن نادر است. اما، مانند هر درمان دیگری، خطر بروز عوارض نیز با آن وجود دارد، از جمله:

آمادگی قبل از تست ورزش

پزشک دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه آماده سازی برای تست استرس به شما می دهد.

غذا و داروها

لباس و وسایل شخصی

لباس راحت و کفش پیاده روی بپوشید یا به همراه داشته باشید. اگر در حال انجام تست ورزش هسته ای هستید، آن روز از روغن، لوسیون یا کرم روی پوست خود استفاده نکنید.

آمادگی قبل از تست ورزش

تست ورزش چقدر طول می کشد؟

تست استرس حدوداً یک ساعت، با در نظر گرفتن زمان آماده سازی و زمان انجام آزمایش واقعی، زمان می برد. آزمون واقعی فقط حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. ممکن است تست ورزش داشته باشید که در آن روی تردمیل راه بروید یا بر دوچرخه ثابت رکاب بزنید. اگر قادر به ورزش نیستید، دارویی از طریق IV (تزریق وریدی) دریافت خواهید کرد که با افزایش جریان خون در قلب، اثراتی مشابه ورزش در بدنتان ایجاد می کند.

تست ورزش چقدر طول می کشد؟

قبل از تست استرس

ابتدا پزشک در مورد سوابق پزشکی و اینکه چند مرتبه و چقدر ورزش می کنید از شما سال می کند. این کار به تعیین میزان ورزشی که برای شما در طول آزمایش مناسب است، کمک می کند. پزشک همچنین قلب و ریه ها را برای ارزیابی وجود هرگونه ناهنجاری موثر بر نتایج تست، معاینه می کند.

تست ورزش چگونه انجام می شود؟

یک پرستار یا تکنسین پچ های چسبنده ای (الکترود) را روی سینه، پاها و بازوهای شما قرار می دهد. برای کمک به چسبیدن این پچ ها، موهای موجود در بعضی از نقاط بدن ممکن است تراشیده شود. الکترودها سیم هایی متصل به دستگاه الکتروکاردیوگرام دارند که سیگنال های الکتریکی ِتحریک کننده ضربان قلب را ثبت می نمایند. با قرار دادن یک کاف روی بازو، فشار خون شما را در طول آزمایش بررسی می کنند. در طول آزمایش ممکن است از شما خواسته شود که درون یک لوله نفس بکشید تا میزان تنفستان در طول ورزش، مورد بررسی قرار گیرد.

روش تست استرس

اگر ورزش نمی کنید، پزشک دارویی را به صورت IV به شما تزریق می کند که باعث افزایش جریان خون در قلب می گردد. ممکن است احساس گر گرفتگی، تنگی نفس یا سردرد، دقیقاً مانند احساسی که در حال ورزش ممکن است رخ دهد، داشته باشید.

احتمالاً ورزش را به صورت آرام روی تردمیل یا دوچرخه ثابت شروع خواهید کرد. با ادامه یافتن تست، تمرین سخت تر می شود. برای حفظ تعادل می توانید از نرده های روی تردمیل استفاده کنید. این نرده ها را محکم نگه ندارید، زیرا این کار ممکن است نتایج تست را دچار اشکال کند.

تا زمانی که ضربان قلب به یک مقدار مشخص برسد یا علائم خطرناکی که اجازه ادامه کار را نمی دهند، در شما ظاهر نگردد، به ورزش ادامه می دهید. این علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پزشک در مورد محدودیت های ایمنی موجود برای ورزش با شما صحبت خواهد کرد. می توانید هر زمانی که ادامه ورزش برایتان دشوار بود، آزمون را متوقف کنید.

بعد از تست ورزش

بعد از انجام تست ورزش

بعد از توقف ورزش، ممکن است از شما خواسته شود درحالی که مانیتورها هنوز به بدنتان متصل اند، چندین ثانیه بی حرکت بایستید و سپس برای مدتی دراز بکشید. پزشک می تواند با مشاهده بازگشت ضربان قلب و تنفس به حالت عادی، وجود هرگونه ناهنجاری را مشاهده کند. وقتی تست استرس ورزشی به پایان رسید، می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید، مگر اینکه پزشک خلاف این را به شما بگوید.

برای تشخیص و درمان بیماری های قلبی با شماره تماس زیر تماس حاصل فرمایید:

نتایج تست ورزش

دکتر حسین دباغیان متخصص قلب و عروق – کلینیک قلب سلامت

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب‌ترین مقالات

تست ورزش که به آن تست استرس نیز گفته می شود، نشان می دهد که قلب شما در هنگام فعالیت بدنی چگونه کار می…

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر