قرص پرانول ۱۰ برای چیست؟

فهرست مطالب

قرص پرانول یا پروپرانولول دارویی از دسته‌ی مسدود کننده‌های بتا است. این دارو با تاثیر بر روی تکانه‌ها و ایمپالس‌های برخی نواحی خاص-نظیر قلب-عمل می‌کند و همین امر موجب پایین آمدن سرعت ضربان قلب و پایدار بودن آن می‌شود. پیش از مصرف این دارو باید به عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن اشاره کنیم؛ توجه شود که برخی از افراد نباید در هیچ صورت از این دارو استفاده کنند.

اخیرا تحقیقات و پژوهش‌هایی برروی کاربردهای احتمالی این دارو صورت گرفته است. پی‌بردن به مکانیسم عمل پروپرانولول می‌تواند به بیمار و پزشک کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا استفاده از این دارو برایشان مناسب است یا خیر.

قرص پرانول ۱۰ چیست؟

قرص پرانول ۱۰ علاوه‌ بر کم کردن سرعت ضربان قلب، فشار خون را نیز کاهش می‌دهد و از این امر که مقدار خون و اکسیژن مناسبی به تمامی نقاط بدن می‌رسد، اطمینان حاصل می‌کند. استفاده از این دارو تنها با تجویز پزشک میسر است. پروپرانولول به صورت قرص، کپسول، محلول خوراکی (Hemangeol) و محلول تزریقی وجود دارد.

قرص پرانول 10

موارد مصرف قرص پروپرانولول

قرص پروپرانولول ضربان قلب را تنظیم کرده و از شدت و سرعت بیش از حد آن می‌کاهد. از آن برای موارد زیر استفاده می‌شود:

موارد مصرف قرص پروپرانولول

پروپرانولول برای چه کسانی مناسب نیست؟

بزرگسالان و کودکان می‌توانند از این پروپرانولول استفاده کنند؛ ولی هنوز بصورت رسمی تایید نشده که آیا برای درمان فشار خون بالا در کودکان زیر ۱۲ سال نیز می‌توان از آن استفاده کرد یا خیر.

با اینحال این دارو برای همه مناسب نیست. در صورتی که یکی از شرایط زیر شامل شما می‌شود، به پزشک خود اطلاع دهید:

اگر باردار هستید، قصد بارداری داشته و یا در دوره‌ی شیردهی هستید با دکتر خود مشورت کنید.

نحوه مصرف قرص پرانول ۱۰

قرص پرانول به دو شکل دارویی در دسترس است:

اگر در طول روز یک‌ مرتبه مصرف می‌کنید، ممکن است پزشکتان پیشنهاد دهد که قبل از خواب مصرف شود؛ زیرا این دارو اندکی سرگیجه‌آور است. اگر اولین دوز را مصرف کردید و احساس سرگیجه نداشتید، دوزهای بعدی را صبح مصرف کنید.

نحوه مصرف قرص پرانول 10

دوز مصرفی قرص پرانول

– فشار خون بالا، دوز ابتدایی روزانه دو مرتبه، مصرف ۸۰mg از ماده‌ی دارویی است. در صورتی که موثر واقع نشود (فشار خون‌تان به میزان کافی کاهش نیابد)، ممکن است پزشک، دوز مصرفی را به حداکثر میزان ۱۶۰mg افزایش دهد.

– میگرن یا آنژین (درد قفسه سینه)، معمولا روزانه دو یا سه مرتبه، مصرف ۴۰mg از ماده‌‌ی دارویی. این مقدار ممکن است تا ۱۲۰mg و ۲۴۰mg نیز افزایش یابد. چگونگی مصرف این میزان دوز در طول روز را پزشک‌تان به شما توضیح خواهد داد.

– ضربان قلب نامنظم (آریتمی)، دوز معمول، مصرف ۱۰mg تا ۴۰mg از ماده‌ی دارویی، سه الی چهار مرتبه در طول روز می‌باشد

– اضطراب، دوز معمولا روزانه ۴۰mg است که ممکن است به مصرف روزانه ۴۰mg، سه مرتبه افزایش یابد.

– ترشح بیش‌ازحد هورمون تیروئیدی (thyrotoxicosis)، مصرف روزانه ۱۰ الی ۴۰mg، سه یا چهار مرتبه.

معمولا این دوزها برای سالمندانی که مشکلات کلیوی یا کبدی دارند، پایین‌تر است. اگر کودک زیر ۱۲ سال دارید که نیاز به مصرف پروپرانولول دارد، پزشک مربوطه از روی میزان وزن کودک، دوز مصرفی مورد نیاز را محاسبه می‌کند.

اثرات و عوارض جانبی قرص پرانول

پروپرانولول نیز همانند سایر داروها عوارض جانبی دارد ولی اکثر افراد هیچ‌گونه عوارض جانبی، یا عوارض جزئی آن را تجربه می‌کنند. این عوارض همچنین با عادت کردن بدن‌تان به ماده‌ی دارویی، تقلیل خواهد یافت. 

عوارض جانبی معمول

این عوارض در بیش از ۱ نفر در هر ۱۰۰ نفر بروز پیدا می‌کند. مدت زمان و شدت این عوارض نیز بسیار کم است.

عوارض جانبی شدید‌تر

اینگونه عوارض به‌ندرت بروز پیدا می‌کنند ولی برخی افراد تابحال آن‌ها را تجربه کرده‌اند. در صروت داشتن هرگونه از شرایط زیر، سریعا بع پزشک مراجعه کنید:

پروپرانولول و بارداری

پروپرانولول درطول بارداری آسیب‌زا نیست ولی اگر باردار هستید یا قصد آن را دارید، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است داروهای مناسب دیگری وجود داشته باشد.

پروپرانولول و شیردهی

معمولا مصرف این دارو با شیردهی تداخل ندارد؛ به این دلیل که تنها مقادیر بسیار کمی از این ماده وارد شیر می‌شود و این مقادیر نیز هیچ مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی‌کنند. با اینحال بهتر است اگر فرزندتان شرایط پزشکی خاصی دارد، قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر