همه چیز درباره تعویض دریچه قلب

فهرست مطالب

تعویض دریچه قلب روشی برای درمان بیماری دریچه قلب است. بیماری دریچه قلب شامل عدم عملکرد صحیح حداقل یکی از چهار دریچه قلب است. دریچه های قلب به حفظ مسیر صحیح جریان خون از قلب کمک می کنند.

چهار دریچه قلب شامل دریچه های میترال، سه لتی، ریوی و دریچه آئورت هستند. هر دریچه دارای فلپ است که برای دریچه های میترال به آن لت، و برای دریچه های آئورت و ریوی به آن سه لتی و کاسپ گفته می شود. این فلپ ها در طی هر ضربان قلب یکبار باز و بسته می شوند. دریچه هایی که به درستی باز یا بسته نمی شوند، جریان خون از قلب به بدن را با اختلال مواجه می کنند.

در جراحی تعویض دریچه قلب، جراح دریچه های آسیب دیده را ترمیم یا جایگزین می کند. از روشهای جراحی متعددی از جمله جراحی قلب باز یا جراحی با حداقل تهاجم قلب می توان برای ترمیم یا تعویض دریچه های قلب استفاده کرد. میزان موفقیت و خطر عمل دریچه قلب به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامت، وضعیت دریچه قلب آسیب دیده و شدت بیماری بستگی دارد.

تعویض دریچه قلب به چه دلیل انجام می شود؟

نقص دریچه قلب دو نوع اساسی دارد: تنگی دریچه قلب و گشادی دریچه قلب که امکان بازگشت خون به عقب را فراهم می کند (برگشت مجدد). در صورت وجود یکی از این نقایص و تأثیر آن بر توانایی پمپاژ خون توسط قلب، ممکن است انجام جراحی دریچه قلب ضروری باشد.

پزشک برای تعیین مناسب ترین روش درمانی برای شرایط موجود، بیمار را معاینه می کند. در صورت عدم وجود علائم و نشانه ها، یا خفیف بودن وضعیت بیمار، پزشک ممکن است تحت نظر بودن را پیشنهاد کند. در این صورت، تغییر سبک زندگی سالم و داروها ممکن است در مدیریت علائم کمک کننده باشند.

در نهایت احتمال دارد دریچه به تعمیر یا تعویض نیاز داشته باشد. در برخی موارد حتی در صورت عدم وجود علائم، توصیه پزشکان بر این است که تعمیر یا تعویض دریچه قلب انجام شود. در صورت ضرورت انجام جراحی قلب بدلیل بیماری دیگر، پزشکان ممکن است بطور همزمان دریچه قلب آسیب دیده را ترمیم یا تعویض کنند.

تعویض دریچه قلب به چه دلیل انجام می شود؟

پزشک در مورد اینکه آیا ترمیم دریچه قلب مناسب تر است یا تعویض آن، با بیمار صحبت خواهد کرد. پزشکان معمولاً ترمیم دریچه را در صورت امکان توصیه می کنند، زیرا دریچه قلب را حفظ می کند و ممکن است در حفظ عملکرد قلب موثر باشد. اما گاهی اوقات تعویض دریچه الزامی و بهترین گزینه است.

پزشکان همچنین ممکن است از نظر اینکه آیا بیمار کاندید جراحی کم تهاجمی قلب است یا خیر، وی را مورد ارزیابی قرار دهند.

روش های عمل دریچه قلب

معمول ترین دریچه های مورد تعویض دریچه آئورت و دریچه میترال هستند. تعویض دریچه ریوی و تری کاسپید در بزرگسالان تقریباً ناشایع است.

تعویض دریچه تنگ شده:

متداول ترین روش جراحی برای تنگی آئورت یا تنگی دریچه آئورت، تعویض دریچه آئورت است. تنگی دریچه میترال بیماری دیگری است که ممکن است به تعویض یا ترمیم دریچه نیاز داشته باشد.

تعویض دریچه گشاد شده:

نارسایی آئورت یکی  از اختلالات شایع دریچه است که ممکن است مستلزم تعویض دریچه باشد. نارسایی به این معنی است که دریچه به جای حرکت دادن خون به سمت جلو و خارج از بدن، اجازه می دهد که آن از طریق دریچه به عقب بازگردد و وارد قلب شود. پس‌زنش‌نارسایی آئورتی در نهایت می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

نارسایی میترال نیز ممکن است مستلزم تعویض دریچه باشد. در این شرایط، دریچه میترال به خون اکسیژن‌دار اجازه می‌دهد به جای جریان یافتن در قلب، به ریه‌ها پس بزند. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است دچار تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم و درد قفسه سینه شوند.

تعویض دریچه قلب

گزینه های عمل دریچه قلب عبارتند از:

روش انتخاب شده به شدت علائم و خطر جراحی و دریچه ای که به تعویض نیاز دارد، بستگی خواهد داشت. برخی اقدامات ممکن است برای جلوگیری از لخته شدن خون به دارودرمانی طولانی مدت نیاز داشته باشند.

تعمیر دریچه میترال

انواع عمل دریچه های قلب

عمل دریچه آئورت

– ترمیم دریچه آئورت

چندین تکنیک جراحی برای سفت کردن یا شل کردن دریچه آئورت وجود دارد تا دریچه به درستی عمل کند. ترمیم دریچه آئورت می‌تواند شامل جراحی دریچه‌پلاستی برای ترمیم کاسپ دریچه باشد تا باز و بسته‌تر شود.

– تعویض دریچه آئورت
با جراحی تعویض دریچه آئورت، دریچه معیوب برداشته شده و با دریچه مصنوعی جایگزین می شود. دریچه آئورت آسیب دیده را می توان با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه بیولوژیکی جایگزین کرد. تصمیم گیری برای انتخاب دریچه آئورت مکانیکی یا بیولوژیکی به نیازهای منحصر به فرد هر بیمار بستگی دارد.

عمل دریچه میترال

– ترمیم دریچه میترال
در صورتی که شرایط بدن بیمار اجازه بدهد، پزشکان بیشتر مایل اند که دریچه میترال را ترمیم کنند و نه تعویض. ترمیم دریچه به این معنی است که تنگی و یا گشادی دریچه توسط تکنیک های پزشکی برطرف شده و دریچه به درستی کار خود را انجام دهد.

– تعویض دریچه میترال
در صورتی که ترمیم دریچه ممکن نباشد، دریچه میترال آسیب دیده را می توان با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه بیولوژیکی جایگزین کرد.

دریچه های مکانیکی از مواد مصنوعی بادوام مانند تیتانیوم و کربن پیرولیتیک ساخته می شوند. این دریچه ها تقریباً ۳۰ سال عمر می کنند و بیماران باید داروهای رقیق کننده خون مصرف کنند. دریچه مکانیکی معمولاً برای افراد ۵۰ سال یا کمتر توصیه می شوند.

دریچه های بیولوژیکی از بافت حیوانی (گاو یا خوک) ساخته می شوند. این دریچه ها تقریباً ۱۰ تا ۱۵ سال دوام می آورند و بیماران نیازی به داروهای رقیق کننده خون طولانی مدت ندارند. دریچه بیولوژیکی برای افراد ۶۵ یا ۷۰ سال و بالاتر توصیه می شود.

عوارض بعد از عمل تعویض دریچه قلب

خطرات کلی جراحی عبارتند از:

عوارض تعویض دریچه قلب عبارتند از:

آیا عمل دریچه قلب خطرناک است؟

جراحی تعویض دریچه قلب به طور کلی روشی موثر در درمان انواع نارسایی دریچه های قلب است و موجب افزایش طول عمر فرد می گردد. با این حال، هیچ جراحی بدون خطر نیست و ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد. اینکه جراحی تعویض دریچه قلب چقدر شانس موفقیت و یا خطر دارد، بستگی به شرایط بیمار دارد و باید در این مورد کاملا به پزشک خود صحبت کند.

راه های کاهش خطر بروز عوارض

با رعایت نکات زیر می توانید خطر عوارض خاص را کاهش دهید:

بعد از تعویض دریچه قلب در چه صورت به پزشک مراجعه کنم؟

مهم است که مراجعات مراقبتی بعدی خود پس از ترمیم دریچه قلب را دنبال کنید. در صورت داشتن سؤال و نگرانی در حدفاصل مراجعات خود با جراحتان تماس بگیرید. اگر دریچه قلب مکانیکی داشته باشید، ممکن است صدای باز و بسته شدن دریچه را بشنوید. این امر طبیعی است.

در صورت داشتن موارد زیر، فوراً با جراح خود تماس بگیرید یا فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

بعد از تعویض دریچه قلب

تغییر سبک زندگی بعد از تعویض دریچه قلب

تعویض دریچه قلب می تواند بیماری شما را بهبود بخشیده و یا علائم شما را تخفیف دهد؛ بنابراین امکان داشتن زندگی فعال و طبیعی را فراهم می کند. با این حال، تعویض دریچه ای که در اثر بیماری های قلبی یا تصلب شرایین (تصلب شرایین) آسیب دیده باشد، مانع بروز آسیب جدید دریچه نمی شود.

شما می توانید با ایجاد تغییراتی در زندگی روزمره خود از بروز بیماری قلبی و آسیب بیشتر دریچه قلب جلوگیری کنید و یا آن را به تأخیر بیاندازید؛ از جمله تغییرات می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

دکتر حسین دباغیان متخصص قلب و عروق – کلینیک قلب سلامت

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام من 31 سالمه و اکو مری انجام دادم خواستم بدونم چه بیماری دارم و راه درمانش چی هست و آیا فوری فوتی باید درمان بشه یا میشه عقب انداخت لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   سلام شما نارسایی شدید دریچه میترال در زمینه پارگی طناب هاش دارید که نیاز به جراحی باز ترمیم دریچه هست.هر چه زودتر انجام بشه بهتره

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مادر من 65 سالش هست و دچار رماتیسم قلبی بود و ما دریچه میترال ایشان را عمل کردیم و تعویض کردیم. مادرم آریتمی ای اف هم داشت و دو ماهی بود که بصورت دائمی دراومده بود. بعد عمل هم آریتمی دارد. دکتر جراح به ما گفت ابلیشن جواب نمی دهد و من در زمان عمل شوک می دهم و اگر ریتم قلب سینوسی شد دریچه بیولوژیک استفاده می کنم. در زمان عمل بعد از شوک ریتم قلبی سینوسی شده بود و دریچه بیولوژیک استفاده شد. البته ریتم قلب دو روز خوب بود ولی بعد از آن آریتمی شد. 10 الی 15 سال بعد نیاز به تعویض مجدد دریچه هست من امیدوارم به روش بسته از طریق رگ بشه اینکار را انجام داد. سوالم از خدمت شما این هست که این روش تا چه حد در دنیا پیشرفت کرده؟ آیا تا 10 سال دیگه این روش مورد تایید قرار میگیره؟من تصور اینکه مادرم در سن 75 الی 80 سالگی بخواد دوباره جراحی قلب باز بشه عذابم میده. من همش دچار استرس هستم که چرا نگفتم فقط دریچه فلزی استفاده کنید که دیگه نیازی به تعویض مجدد نباشه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   سلام.تعویص دریچه میترال بصورت بسته هنور در دنیا انجام نشده و چنبن دریچه ای ساخته نشده است.

 • تصویر کاربر مسعودی شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام - پدرم 71 سال دارد و دیابت تحت کنترل همراه با مصرف انسولین دارد. با توجه به اکو که پیوست سوال شده است، تشخیص لزوم تعویض دریچه قلب داده شده است. لطفا بررسی بفرمایید امکان استفاده از روش های بدون جراحی برای ایشان وجود دارد که خدمت برسیم یا حتما باید جراحی قلب باز کامل انجام شود. از لحاظ حال عمومی در اکثر مواقع خوب است ولی طی روز یا هر دو روز یکبار، در مواقعی تنفس سخت شده و فشار ریه بالا می رود و این موضوع باعث درد و بی حالی زیاد می شود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام.جراحی باز کامل ترین و بهترین راه درمان براز ایشان هست.

 • تصویر کاربر لطفی شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من آقای ۳۸ ساله دوبار عمل باز برای asd انجام دادم ولی الان اکو جدید دادم mr4+ میترال دارم ولی حالم خوبه دکترم گفت برای شما که دوبار عمل کردی ریسک عمل جدید زیاد نظر شما روماتیسم بپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام.بله در هر صورت عمل های مجدد سخت تره ولی در هر صورت اگه الزامی باشه باید انجام بدید.

 • تصویر کاربر بابک دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر مادر من ۶۳سالشه و حدودا ده سال تریاک میکشه الانم پزشک گفته به خاطر کشادی دریچه قلب باید عمل کنه میخواستم بدونم کشیدن تریاک براش مشکلی نداره در حین عمل؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 2 سال پیش)

   سلام.کشبدن تریاک با توجه به عوارض شدید ریوی که ایجاد میکنه برای عمل مشکل ساز هست

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما جناب دکتر
  ببخشید من مادرم را بردم اکو کردند و گفتند باید تعویض دریچه انجام بدهد نظر شما را می خواستم بدونم
  1. تصویر کاربر امین چهارشنبه ۵ آبان ۰( 2 سال پیش)
   متاسف شدم که جواب من رو ندادید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 2 سال پیش)

   سلام.بله تنگی شدید دریچه آئورت دارند و نیاز به تعویض دریچه هست.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۱۷ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام باعرض معذرت من گشادی دریچه میترال دارم .این مطلب و وقتی ۷ سالم بود دکتر ازاکوی قلبم متوجه شد .الان ۲۵سالمه میخوام بدونم اگر نیازبه ترمیم یاتعویض دریچه یاجراحی کم تهاجمی قلب باشد .ریسک جانی عمل چقدربالاست ؟.من همچنین کم خونی دارم وافسردگی شدید و داروهای قوی اعصاب مصرف میکنم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۷ مهر ۰( 2 سال پیش)

   سلام.ابتدا باید اکو مجدد انجام بدید.موارد زیادی ازین مشکل اصلا بدتر نمی شوند و نیاز به اقدام خاصی نخواهند داشت‌.

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر میشه وضعیت دریچه قلب که اکوشو خدمتتون ارسال کردم بفرمائید نیاز به ترمیم یا تعویض دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام.نارسایی میترال متوسط تا شدید هست.ولس تصمیم راجع به جراحی بستگی به وضعیت گرفتگی رگ های قلب،سابقه مشکلات قلبی و وضعیت و علایم کنونی بیمار داره.

 • تصویر کاربر شهین شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام مادرم 69 سال دارند با سابقه سرطان لنفوم اولیه مثانه و سال 85 بای پس قلب انجام دادند 8 ماه پیش کرونا گرفتند دچار آریتمی شدند دارورفتند متورال زارلتو و تروزماید پس از مراجعات زیاد برای کنترل اکو های زیاد می گن باید جراحی مجدد بشه آیا ریسک زیاد نداره و آیا امکان پذیر است و چقدر موجب مرگ می‌شود آیا راه دیگه چز عمل قلب باز وجود داره آیا ایران یا هرجای دیگه و آیا نطر شما هم ج احی می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام‌با توجه به نارسایی شدید دو دریچه تنها راه درمانی عمل باز و تعویض دریچه ها می باشد.

 • تصویر کاربر شهین شنبه ۶ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام مادرم 69 سال دارند با سابقه سرطان لنفوم اولیه مثانه و سال 85 بای پس قلب انجام دادند 8 ماه پیش کرونا گرفتند دچار آریتمی شدند دارورفتند متورال زارلتو و تروزماید پس از مراجعات زیاد برای کنترل اکو های زیاد می گن باید جراحی مجدد بشه آیا ریسک زیاد نداره و آیا امکان پذیر است و چقدر موجب مرگ می‌شود آیا راه دیگه چز عمل قلب باز وجود داره آیا ایران یا هرجای دیگه و آیا نطر شما هم ج احی می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۶ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام.با توجه به نارسایی شدید دو دریچه درمانی جز جراحی باز وجود نداره. البته بالاخره عمل دوم باز در این سن تا حدودی خطرات داره ولی این خطر در اون حد نیست که خیلی نگران کننده باشه. بهتره خطرات عمل رو بپذیرین و عمل رو انجام بدین.

درحال دریافت اطلاعات

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید: