فهرست مطالب

گشادی دریچه قلب ممکن است مورد توجه قرار نگیرد. یا باعث بروز مشکلات جزئی یا جدی سلامتی گردد. میزان جدی بودن گشادی دریچه قلب، به میزان اختلال در جریان خون طبیعی قلب بستگی دارد. درمان ها شامل داروها، جراحی ترمیمی یا تعویض دریچه است. مشاهده تغیرات رخ داده به مرور زمان، متداول ترین رویکرد تشخیصی گشادی دریچه قلب است.

گشادی دریچه قلب چیست؟

قلب چهار دریچه دارد که عبارتند از:

گشادی دریچه قلب چیست؟

دریچه ها از پره (flap) هایی تشکیل شده اند که برای یک طرفه خون، بین حفره های قلب، باز می شوند. سپس این دریچه ها برای جلوگیری از بازگشت خون به حفره ای که از آن خارج شده است، بسته می شوند. هر دریچه به طور معمول دارای سه پره است، به جز دریچه میترال که دو پره دارد.

هر یک از این چهار دریچه، ممکن است نشت داشته باشد. یعنی هنگامی که قلب منقبض شده و خون را به بیرون پمپ می نماید، مقداری خون از طریق دریچه به عقب باز می گردد. به نشت از طریق دریچه، گشادی دریچه نیز گفته می شود.

گشادی دریچه قلب چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک معمولاً گشادی دریچه قلب را از طریق موارد زیر تشخیص می دهد:

توصیف علائم در فرد همراه با معاینه فیزیکی و اکوکاردیوگرافی قلب می تواند میزان جدی بودن گشادی دریچه قلب را مشخص کند.

گشادی دریچه قلب چگونه تشخیص داده می شود؟

علائم گشادی دریچه قلب

گشادی دریچه قلب غالباً علائمی ندارد. یک یا چند دریچه قلبی در بسیاری از افراد سالم، ممکن است کمی نشت داشته باشد. اگر نشت دریچه قلب شدید باشد، می تواند جریان خون را به سمت اندام ها، مختل کند. این امر علائم نارسایی احتقانی قلب را ایجاد می کند که شامل موارد زیر است:

حتی در صورت جدی بودن شرایط، نارسایی دریچه ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد.

علائم گشادی دریچه قلب

علت گشاد شدن دریچه قلب چیست؟

دریچه های میترال و آئورت، معمولاً تحت تأثیر نارسایی قرار می گیرند، اما ممکن است برای هر یک از دریچه های قلب نیز این اتفاق بیفتد. برای برخی از افراد، نارسایی دریچه، طی چند دهه و به آرامی ایجاد می شود. برای برخی دیگر، این اتفاق سریع و غیرمنتظره می افتد.

گشادی دریچه قلبی می تواند ناشی از چند بیماری باشد. نقص های موجود از بدو تولد، گاهی اوقات دلیل این امر هستند. همچنین، گشادی دریچه را می توان در موارد زیر مشاهده کرد:

کلسیفیکاسیون دریچه ها

وجود رسوبات کلسیم روی دریچه، باعث تنگ شدن آن می شود

آسیب

ضربه فیزیکی، می تواند به بافت قلب آسیب برساند

افتادگی دریچه میترال

پره های دریچه میترال ممکن است به سمت داخل دهلیز چپ برآمده شوند

اندوکاردیت عفونی

عفونت در پوشش قلب

تب روماتیسمی

عارضه استرپتوکوکی گلو که درمان نشده است

کاردیومیوپاتی

بزرگ شدن قلب که می تواند سبب کشیدگی بافت اطراف دریچه ها گردد

بهترین دارو برای گشادی دریچه قلب چیست؟

برخلاف اینکه داروهای مختلفی برای درمان مشکلات دریچه های قلب وجود دارد، اما برای مشکل گشاد بودن دریچه قلب دارویی نیست که بتواند دریچه را از حالت بیش از حد باز، در بیاورد. البته تشخیص نهایی به عهده متخصص قلب است و در زمانی که مشکل گشادی دریچه قلب بسیار خفیف باشد و یا عمل جراحی برای فرد خطرناک باشد، ممکن است از داور کمک گرفته شود.

برای گشادی دریچه قلب چه باید کرد؟

گاهی اوقات گشادی یک دریچه جزئی است و نیازی به درمان فوری ندارد. در این حالت ممکن است دریچه قلب تا زمان مشاهده تغییرات کنترل شود. با این حال، در بسیاری از موارد، ترمیم یا تعویض دریچه لازم است. درمان نشدن گشادی دریچه های قلبی می تواند عوارض جدی ایجاد کنند، از جمله نارسایی قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی (ضربان قلب نامنظم) یا هایپرتنشن ریوی (فشار خون بالا در عروق ریه).

خبر خوب این است که مشکلات دریچه ای، اغلب قابل درمان هستند. بسته به شدت علائم و اینکه کدام دریچه باعث ایجاد مشکل شده، ممکن است متخصص قلب یا جراح، استفاده از جراحی یا یک روش ترانس کاتتر و کم تهاجم را برای ترمیم یا تعویض دریچه توصیه نماید.

در صورت امکان، دریچه های قلب به جای تعویض، ترمیم می شوند. ترمیم دریچه مزایای زیادی نسبت به تعویض آن ها دارد:

درمان گشادی دریچه قلب
برای گشادی دریچه قلب چه باید کرد؟

گشادی دریچه قلب و نارسایی برگشتی آئورت

دلایل نشت دریچه آئورت عبارتند از:

بسیاری از افراد مبتلا به نارسایی آئورت، به مرور زمان تنها نیاز به بررسی دارند. افرادی که علائمی ناشی از نارسایی شدید دریچه آئورت دارند، ممکن است نیاز به داروهای خاص فشار خون، به نام گشادکننده عروق، داشته باشند. سایر درمان های دارویی برای نارسایی احتقانی قلب، مانند دیورتیک ها، در نارسایی شدید آئورت می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

گاهی اوقات جراحی در نارسایی آئورت شدید، توصیه می گردد. در این حالت جراح معمولاً دریچه آئورت را تعویض یا ترمیم می کند.

گشادی دریچه قلب

گشادی دریچه میترال قلب

دلایل گشادی دریچه میترال قلب عبارتند از:

برخی از افراد مبتلا به گشادی دریچه میترال نیازی به درمان ندارند. رویکرد استاندارد، بررسی در طول زمان است. متخصصان مصرف روزانه دارو را برای نارسایی میترال توصیه نمی کنند؛ مگر اینکه نارسایی قلبی قابل توجه باشد.

جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه میترال با نشت شدید، می تواند در برخی از افراد باعث بهبودی قابل توجهی گردد. از آنجا که نارسایی میترال به آرامی پیشرونده است، تصمیم گیری در مورد زمان انجام عمل جراحی – نه خیلی زود و نه خیلی دیر – نمی تواند دشوار باشد.

همچین بخوانید:

گشادی دریچه قلب و نارسایی دریچه سه لختی

بسیاری از بزرگسالان سالم، به گشادی دریچه سه لختی مبتلا هستند. که ممکن است به طور اتفاقی کشف شود و معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند و نیازی به درمان یا پیگیری ندارد. 

نارسایی متوسط یا شدید دریچه سه لختی، ممکن است ناشی از هایپرتنشن ریوی باشد. هایپرتنشن ریوی، فشار خون بالا در شریان ریوی است. این فشار خون بالا دلایل زیادی دارد که اصلی ترین آن، نارسایی احتقانی قلب است.

داروها ممکن است در درمان نارسایی دریچه سه لختی موثر نباشند. داروهای ادرار آور، می توانند به کاهش تورم بدن یا ادم ناشی از نارسایی احتقانی قلب، کمک کنند. با این حال، در این شرایط تورم همیشه وجود ندارد.

برای اصلاح نشت در سایر دریچه های قلبی، ممکن است دریچه سه لختی در حین جراحی ترمیم شود. جراحی ترمیم دریچه سه لختی، به طور کلی بهتر از تعویض آن است. انجام جراحی برای تعویض دریچه سه لختی به تنهایی، (نه همراه با دریچه میترال یا آئورت) فقط در موارد نادر توصیه می شود.

گشادی دریچه قلب و نارسایی ریوی

مانند دریچه سه لختی، ممکن است مقدار کمی نارسایی ریوی در افراد سالم وجود داشته باشد. موارد نادری وجود دارد که گشادی دریچه ریوی، باعث ایجاد مشکل شود. مانند:

معمولاً برای نارسایی ریه، نیازی به هیچ درمانی نیست. درمان بیماری زمینه ای بهترین روش است.

آیا گشادی دریچه قلب باعث مرگ میشود؟

گشاد بودن دریچه های قلب باعث می شود که خون کافی به بقیه بدن پمپ نشود و این وضعیت می تواند قلب را وادار به کار بیشتر برای انجام خون رسانی کند.اگر گشادی دریچه قلب درمان نشود، می تواند عوارض جدی از جمله نارسایی قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی (ضربان نامنظم قلب) یا فشار خون ریوی (فشار خون بالا در عروق ریه) ایجاد کنند. این بیماری ها می توانند منجر به ایست قلبی ناگهانی و مرگ شوند. خبر خوب این است که مشکلات دریچه ها اغلب کاملاً قابل درمان هستند.

تغذیه مناسب برای گشادی دریچه قلب

انتخاب رژیم غذایی سالم برای قلب، به طور کلی از تمام بخش های قلب شما، از جمله دریچه های قلب شما مراقبت می کند. این به معنی مدیریت مصرف کلسترول است. افرادی که کلسترول بالا دارند ، سریعتر دچار بیماری های دریچه آئورت می شوند.

رژیم غذایی خود را بر روی لوبیا، سبزیجات، آجیل، دانه ها، میوه ها، سبزیجات و غلات با حداقل فرآوری متمرکز کنید و از غذاهایی که برای قلب شما مضر هستند، خودداری کنید.
مصرف نمک، چربی های اشباع و ترانس، قندهای اضافه شده و الکل را محدود کنید و از سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، گوشت بدون چربی، ماهی، حبوبات و روغن های گیاهی استفاده کنید.

تغذیه مناسب برای گشادی دریچه قلب

این رژیم غذایی پایه و اساس چیزی است که اغلب از آن به عنوان “رژیم غذایی سالم برای قلب” یاد می شود.

زندگی با گشادی دریچه قلبی

هرکسی که به گشادی دریچه قلب مبتلا باشد، می تواند از ورزش روزانه مانند راه رفتن بهره مند شود. افرادی که دچار نارسایی شدید دریچه هستند، قبل از شروع ورزش های رقابتی یا تماسی، باید با پزشک خود صحبت کنند. عدم استعمال دخانیات و حفظ وزن مناسب، برای افراد مبتلا به گشادی دریچه قلب، به اندازه سایرین مهم است. با پیگیری منظم و مراجعه به پزشک، حتی در صورت عدم وجود علائم، می توان از نبود مشکل جدی، اطمینان حاصل کرد.

دکتر حسین دباغیان متخصص قلب و عروق – کلینیک قلب سلامت

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۳ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۲۸ سالمه چند ماهه قلبم درد میکرد ک دکتر گفت دریچه قلبت در حال گشاد شدنه
  ۲ تا سوال داشتم
  اول اینکه با دویدن مشکل حل میشه؟اصلا دویدن خوبه؟
  دوم اینکه آمپول سوما تاثیری روی دریچه داره؟
  ممنون میشم جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۲۳ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام.گشادی دریچه درمان خاص دارویی یا غیر دارویی نداره و فقط باید تحت نظر باشین.
 • تصویر کاربر فرشته دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دختر ۲۶ساله دریچه قلبم گشاد است موقع تحرک زیاد ضربان قلبم بالا میره وقلبم درد می‌کنه آیابادارو گشادی دریچه قلبم برطرف میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   سلام.دارو می تونه علایم رو کم کنه ولی مشکل دریچه رو از بین نمیبره

 • تصویر کاربر ملیکا چهارشنبه ۲۲ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام من دختری16ساله ام 5سال پیش دچار تب رماتیسم قلبی شدم و هر ماه یک پنیسیلین 1/200میزنم دریچه میترال و دریچه سه لختی من گشاد هست و قلبم هم خیلی تند میزنه
  استرس هم به خاطر مدرسه خیلی دارم تازگیا خیلی زود عصبی میشم
  آیا درمانی داری گشادی دریچه هام؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان چهارشنبه ۲۲ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام.پنی سیلین رو ادامه بدید که مشکل دریچه ها اضافه نشه.گشادی دریچه رو میشه در همین حد حفظ کرد ولی درمانی برای رفع کامل اون وجود نداره.

 • تصویر کاربر افسانه شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر من ۲۸ سامه بعد مشکل گشادی دریچه قلب دارم ولی خیلی زیاد نیست اما الان چندروزی میشه که خیلی اذیت میشم قلبم درد میکنه هنگام کار کردن هنگام راه رفتن درد میگیره بعد نفس تنگی میگیرم و ضربان قلبم توی این چند روز روی ۵۶ یا یهویی میاد روی ۸۷ حالا گفتم نظر اقای دکتر چی هست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام.تصویر نوار قلب و اکوتون رو ارسال کنید.

 • تصویر کاربر سلاله شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دوباره خدمت شما آقای دکتر ببخشی من گشادی دریچه قلب به صورت خفیف دارم و دارویی برای قلبم نمی‌خورم ولی برای استرس وافسردگی داروی لگزاتال میخورم به مدت ۸ روز هست که مصرف میکنم هفته ی اول یک چهارم خوردم ودیشب برای شروع هفته ی دوم مصرف دو چهارم خوردم که طرفای صبح دچار تپش خیلی تند قلب شدم میخواستم بدونم این تپش ناگهانی وسریع به خاطر قرص لگزاتال هست یا به خاطر گشادی قلب
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام.نه داروتون رو ادامه بدید و قرص بتالکو ۲.۵ میلی رو هم شبها بخوريد.

 • تصویر کاربر سلاله شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.من درقفسه ی سینه احساس درد داشتم وبه پزشک مراجعه کردم با انجام اکو ایشون گفتن که گشادی خفیف در دودریچه دارم ولی هیچ دارویی تجویز نکردن فقط گفتن پیگیر باشین واینکه بسیار عصبی بودم برام قرص لگزاتال تجویز کردن وحالا دچارش قلب ناگهانی وشدیدمیشم آیا به خاطر قرص لگزاتال هست ودرد قفسه سینه همچنان دارم ۳۲ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام.خیر منشا علایم به نظر عصبی هست و میتونید برای تنطیم ریتم  قلب تحت نظر پزشکتون داروی دیگری هم اضافه کنید.

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  به نام خدا
  سلام خسته نباشید
  دکتر جان من ۲۲ سالمه برای اولین بار بع ایی بیماری مبتلا شدم بیماری دریچه قلب رفتم پیش دکتر.
  دکتر گفت دریچه قلبت گشاد شده
  برای این کدوم دارو رو میتونم مصرف کنم ک برای دریچه قلب خوب باشه یعنی همون دارویی که خوبه لطفا بهم بگید ک من اسفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام.گزارش اکوتون رو ارسال کنید.

 • تصویر کاربر ولی شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام دکتر من۴۱ سال دارم چندروزی دستهام ازبازو به پاین گزگزمکنن میخواستم بدونم مشکل قلبی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام.خیر احتمالا مشکل اعصاب اون ناحیه هست

 • تصویر کاربر عبدالله شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام
  لطفا نسبت به آزمایش اکو اعلام پاسخ بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام.نارسایی شدید قلبی‌

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده حدود ۹ماه بود از ناحیه قلب دچار دردخفیفی شده بودم که رفتم دکتر گفتن که شما درچه قلبتون باز شده بنده شغلم باربری میباشد دکتر فقط سه نوع دارو داد بهم گفتن درعرض سه ماه یا ۵ ماه خوب میشین ودریچه قلبتون به حالت عادی باز میگرده میخواستم بدونم واقعا چنین چیزی میتونی اتفاق بیوفته یونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین دباغیان شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)

   سلام خیر مصرف داروها از پیشرفت بیشتر مشکل جلوگیری می‌کنه فقط.

درحال دریافت اطلاعات

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید: