همه چیز درباره تعویض دریچه قلب

فهرست مطالب

تعویض دریچه قلب روشی برای درمان بیماری دریچه قلب است. بیماری دریچه قلب شامل عدم عملکرد صحیح حداقل یکی از چهار دریچه قلب است. دریچه های قلب به حفظ مسیر صحیح جریان خون از قلب کمک می کنند.

چهار دریچه قلب شامل دریچه های میترال، سه لتی، ریوی و دریچه آئورت هستند. هر دریچه دارای فلپ است که برای دریچه های میترال به آن لت، و برای دریچه های آئورت و ریوی به آن سه لتی و کاسپ گفته می شود. این فلپ ها در طی هر ضربان قلب یکبار باز و بسته می شوند. دریچه هایی که به درستی باز یا بسته نمی شوند، جریان خون از قلب به بدن را با اختلال مواجه می کنند.

در جراحی تعویض دریچه قلب، جراح دریچه های آسیب دیده را ترمیم یا جایگزین می کند. از روشهای جراحی متعددی از جمله جراحی قلب باز یا جراحی با حداقل تهاجم قلب می توان برای ترمیم یا تعویض دریچه های قلب استفاده کرد. فرایند درمان به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامت، وضعیت دریچه قلب آسیب دیده و شدت بیماری بستگی دارد.

تعویض دریچه قلب به چه دلیل انجام می شود؟

نقص دریچه قلب دو نوع اساسی دارد: تنگی دریچه قلب و گشادی دریچه قلب که امکان بازگشت خون به عقب را فراهم می کند (برگشت مجدد). در صورت وجود یکی از این نقایص و تأثیر آن بر توانایی پمپاژ خون توسط قلب، ممکن است انجام جراحی دریچه قلب ضروری باشد.

پزشک برای تعیین مناسب ترین روش درمانی برای شرایط موجود، بیمار را معاینه می کند. در صورت عدم وجود علائم و نشانه ها، یا خفیف بودن وضعیت بیمار، پزشک ممکن است تحت نظر بودن را پیشنهاد کند. در این صورت، تغییر سبک زندگی سالم و داروها ممکن است در مدیریت علائم کمک کننده باشند.

در نهایت احتمال دارد دریچه به تعمیر یا تعویض نیاز داشته باشد. در برخی موارد حتی در صورت عدم وجود علائم، توصیه پزشکان بر این است که تعمیر یا تعویض دریچه قلب انجام شود. در صورت ضرورت انجام جراحی قلب بدلیل بیماری دیگر، پزشکان ممکن است بطور همزمان دریچه قلب آسیب دیده را ترمیم یا تعویض کنند.

تعویض دریچه قلب به چه دلیل انجام می شود؟

پزشک در مورد اینکه آیا ترمیم دریچه قلب رویکرد مناسب تری برای شرایط موجود است یا تعویض آن، با بیمار صحبت خواهد کرد. پزشکان معمولاً ترمیم دریچه قلب را در صورت امکان توصیه می کنند، زیرا دریچه قلب را حفظ می کند و ممکن است در حفظ عملکرد قلب کمک کننده باشد. اما گاهی اوقات تعویض دریچه الزامی، و بهترین گزینه است.

پزشکان همچنین ممکن است از نظر اینکه آیا بیمار کاندید جراحی کم تهاجمی قلب است یا خیر، وی را مورد ارزیابی قرار دهند. پزشک در مورد مزایا و خطرات هر روش صحبت خواهد کرد.

روش های تعویض دریچه قلب

معمول ترین دریچه های مورد تعویض دریچه آئورت و دریچه میترال هستند. تعویض دریچه ریوی و تری کاسپید در بزرگسالان تقریباً ناشایع است.

تعویض دریچه تنگ شده:

متداول ترین روش جراحی برای تنگی آئورت یا تنگی دریچه آئورت، تعویض دریچه آئورت است. تنگی دریچه میترال بیماری دیگری است که ممکن است به تعویض یا ترمیم دریچه نیاز داشته باشد.

تعویض دریچه گشاد شده:

پس‌زنش‌آئورتی (که گاهی اوقات آن را نارسایی آئورت نیز می نامند) یکی دیگر از اختلالات شایع دریچه است که ممکن است مستلزم تعویض دریچه باشد. پس‌زنش‌ به این معنی است که دریچه به جای حرکت دادن خون به سمت جلو و خارج از بدن، اجازه می دهد که آن از طریق دریچه به عقب بازگردد و وارد قلب شود. پس‌زنش‌ آئورتی در نهایت می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

پس‌زنش‌ میترال نیز ممکن است مستلزم تعویض دریچه باشد. در این شرایط، دریچه میترال به خون اکسیژن‌دار اجازه می‌دهد به جای جریان یافتن در قلب، به ریه‌ها پس بزند. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است دچار تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم و درد قفسه سینه شوند.

تعویض دریچه قلب

گزینه های جراحی برای تعویض دریچه عبارتند از:

روش انتخاب شده به شدت علائم و خطر جراحی و دریچه ای که به تعویض نیاز دارد، بستگی خواهد داشت. برخی اقدامات ممکن است برای جلوگیری از لخته شدن خون به دارودرمانی طولانی مدت نیاز داشته باشند.

تعمیر دریچه میترال

عوارض بعد از عمل تعویض دریچه قلب

خطرات کلی جراحی عبارتند از:

عوارض تعویض دریچه قلب عبارتند از:

راه های کاهش خطر بروز عوارض

با دنبال کردن برنامه درمانی خود می توانید خطر عوارض خاص را کاهش دهید:

بعد از تعویض دریچه قلب در چه صورت به پزشک مراجعه کنم؟

مهم است که مراجعات مراقبتی بعدی خود پس از ترمیم دریچه قلب را دنبال کنید. در صورت داشتن سؤال و نگرانی در حدفاصل مراجعات خود با جراحتان تماس بگیرید. اگر دریچه قلب مکانیکی داشته باشید، ممکن است صدای باز و بسته شدن دریچه را بشنوید. این امر طبیعی است.

در صورت داشتن موارد زیر، فوراً با جراح خود تماس بگیرید یا فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

بعد از تعویض دریچه قلب

تغییر سبک زندگی بعد از تعویض دریچه قلب

تعویض دریچه قلب می تواند بیماری شما را بهبود بخشیده و یا علائم شما را تخفیف دهد؛ بنابراین امکان داشتن زندگی فعال و طبیعی را فراهم می کند. با این حال، تعویض دریچه ای که در اثر بیماری های قلبی یا تصلب شرایین (تصلب شرایین) آسیب دیده باشد، مانع بروز آسیب جدید دریچه نمی شود.

شما می توانید با ایجاد تغییراتی در زندگی روزمره خود از بروز بیماری قلبی و آسیب بیشتر دریچه قلب جلوگیری کنید و یا آن را به تأخیر بیاندازید؛ از جمله تغییرات می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

دکتر حسین دباغیان متخصص قلب و عروق – کلینیک قلب سلامت

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر