فهرست مطالب

متخصصان بیان کرده اند که در صورت ابتلا به موارد شدید کرونا باید سلامت قلب خود را بررسی کنید. با اینکه این بیماری اغلب با علائم ریوی مرتبط است، اما آگاهی از عوارض قلبی کرونا نیز اهمیت دارد. در صورت ابتلا به موارد شدید کرونا باید قبل از شروع مجدد ورزش با انجام آزمایش از سلامت قلب خود اطمینان یابید.

بررسی سلامت قلب بعد از ابتلا به کرونا

در افرادی که به موارد خفیف کرونا ابتلا شده اند، غربالگری قلبی چندان ضروری نیست. افرادی که به تازگی از بیماری کرونا بهبود یافته اند تمایل زیادی به بازگشت به زندگی عادی دارند اما قبل از بازگشت به روتین معمول زندگی و مخصوصا برنامه ورزشی خود باید با مراجعه به پزشک سلامت قلب خود را بررسی کنید.

بیمارانی که به کرونا مبتلا شده اند بسته به درمان دارویی و شدت بیماری خود مواردی زیادی از التهاب و انعقاد خون را در قلب و ریه های خود تجربه کرده اند. این موارد می توانند در جریان خون رونده به این اندام ها تداخل ایجاد کنند. در صورتی که پس از بهبودی فرد دوباره سطح فعالیت پیشین خود باز گردد، نیاز به برون ده قلب و ریه ها بیشتر شده و امکان دارد مشکلاتی برای فرد به وجود آید. به همین دلیل، با اینکه بیماری کرونا اغلب با علائم ریوی مرتبط دانسته می شود، اما آگاهی از عوارض قلبی آن نیز اهمیت دارد. ورزش کردن در حین ابتلا به مشکلات قلبی ناشی از کرونا می تواند به بی نظمی ضربان قلب یا مرگ قلبی ناگهانی منجر شود. پزشکان تمایل دارند بیماران پس از بهبود از کرونا به ایمن ترین روش ممکن به فعالیت های ورزشی خود باز گردند.

بررسی سلامت قلب بعد از ابتلا به کرونا

عوارض قلبی کرونا چیست؟

نزدیک به یک چهارم افراد بستری شده به دلیل کرونا به آسیب های قلبی دچار می شوند. افراد مبتلا به کرونا همچنین به بیماری های ترومبولیتیک یا تشکیل لخته های خونی به همراه بی نظمی ضربان قلب دچار می شوند. از آن جایی که اطلاعات بسیار بدست آمده از افراد بستری شده به دلیل کرونا بیانگر درگیری عضله قلب با اثرات ویروس هستند، متخصصان در این زمینه ابراز نگرانی کرده اند. بدین ترتیب، پزشکان درباره عوارض بلند مدت بیماری کرونا بر عملکرد و ساختار قلب و همچنین ایمنی بیماران پس از بهبودی نگران هستند.

شروع زود هنگام ورزش یا انجام تمرینات با شدت بالا بدون داشتن آگاهی از شرایط قلبی خود می تواند اثرات منفی برای قلب به بار آورد. این مشکلات ناشی از اثرات بلند مدت بیماری کرونا بوده و محققان در حال تحقیق بر روی آن ها هستند. بدن، قلب و ریه ها نسبت به درخواست اندام ها و کل بدن کار می کنند. بدن در حین ورزش کردن به جریان خون و اکسیژن بیشتری نیاز داشته و دستور افزایش شدت عملکرد را به قلب و ریه ها می دهد. در شرایطی که قلب یا ریه ها محدود بوده یا آسیب دیده اند، این اندام ها در حین تلاش برای پاسخ دهی به نیاز های اندام ها ممکن است به خود آسیب برسانند.

عوارض قلبی کرونا چیست؟

چه افرادی باید آزمایش های قلب را انجام دهند؟

اینکه چه کسانی باید آزمایش های قلب انجام دهند و همچنین و نوع آزمایشی که باید انجام دهند طبق شرایط فردی و علائم و شدت تشخیص آن ها تعیین می شوند. تحقیقات نشان داده اند که ورزشکاران رقابتی، ورزشکاران حرفه ای دبیرستان ها و مربی های ورزش های حرفه ای که سنی بالا تر از ۳۵ سال داشته و یا برای رقابت های خاصی آماده می شوند باید از نظر سلامت قلبی بررسی شوند. آزمایش هایی که برای بررسی سلامت قلب در افراد مبتلا به کرونای متوسط تا شدید انجام می شوند شامل موارد زیر هستند:

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام (EKG)

این آزمایش سیگنال های الکتریکی قلب را ثبت کرده و روش مناسبی برای تشخیص بی نظمی های ضربان قلب است.

اکوی قلب

در این آزمایش همانند سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی تصاویری از قلب ایجاد می شود. اکوی قلبی مشکلات دریچه ها و حفرات قلب را تشخیص می دهد.

آزمایش تروپونین خون

این آزمایش سطوح تروپونین T یا I خون را اندازه گیری می کند. هنگامی که عضله قلب آسیب می بیند، این پروتئین ها در خون رها می شوند.

تصویر برداری با تشدید مغناطیسی (MRI)

تصویر برداری با تشدید مغناطیسی تصاویری با جزئیات از اندام های بدن از جمله قلب ایجاد می کند. این آزمایش اندازه، عملکرد، وسعت آسیب، مشکلات ساختاری و التهاب را نشان می دهد.

در بیمارانی که به انواع خفیف یا بدون علامت کرونا ابتلا یافته اند، غربالگری قلب چندان ضروری نیست. هر چه بیماری شدید تر باشد، در هنگام بازگشت به روتین قبلی باید احتیاط بیشتری انجام شود. بیمارانی که در بیمارستان بستری یا لوله گذاری نای برای آن ها انجام شده است به انواع شدید کرونا ابتلا یافته اند. هر چه شدت بیماری بیشتر باشد، پزشکان بیشتر احتیاط می کنند. نیاز به انجام آزمایش های غربالگری به فرد بستگی دارد. این آزمایش می تواند به سادگی یک نوار قلب یا به پیچیدگی انجام یک تصویر برداری MRI باشد. در صورتی که علائم خفیف بوده و فرد هیچ گونه محدودیتی را در فعالیت معمول زندگی خود احساس نمی کند می توان آهسته و با توجه به وضعیت حال خود به روتین قلبی زندگی بازگشت.

آزمایش قلب بعد از کرونا

بعد از گذراندن دوره بیماری کرونا

صرف نظر از زمان ابتلا به بیماری کرونا، همواره باید به آهستگی و با احتیاط برنامه های ورزشی خود را از سر گرفت. افراد باید از تلاش زیادی اجتناب کرده و در صورتی که قبلا ۱۵ کیلومتر دویده اند، با ۵۰۰ متر دویدن شروع کرده و به تدریج آن را ظرف چند روز افزایش دهند. البته، در طی این مدت همواره باید به علائم و هشدار های بدن خود توجه داشت. احساس درد در قفسه سینه یک علامت هشدار بزرگ برای توقف فعالیت است. تجربه احساس تنگی نفس را باید یک علامت و هشدار جدی تلقی کرد. در صورت ابتلا به هر کدام از این علائم، توقف فعالیت و تماس با پزشک ضروری است.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر