نوار قلب ECG

مرکز فوق تخصصی قلب سلامت

فهرست مطالب

تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام سیگنال های الکتریکی قلب شما را ثبت می کند. این روش، یک آزمایش معمول و بدون درد است که برای تشخیص سریع مشکلات قلبی و بررسی سلامت قلب استفاده می شود. الکتروکاردیوگرام  که ECG یا EKG نیز نامیده می شود، اغلب در مطب پزشک، کلینیک یا بیمارستان انجام می گیرید. دستگاه های ECG تجهیزات مربوط به اتاق عمل و آمبولانس هستند. البته برخی از دستگاه های شخصی، مانند ساعت های هوشمند نیز تست ECG را انجام می دهند.

نوار قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

نوار قلب یک روش ساده و غیرتهاجمی برای کمک به تشخیص بسیاری از مشکلات شایع قلبی افراد در هر سنی می باشد. پزشک شما ممکن است از الکتروکاردیوگرام برای تعیین یا تشخیص موارد زیر استفاده کند:

نوار قلب چه چیزی را نشان می دهد؟​

چه موقع نوار قلب بگیریم؟

در صورت داشتن علائم و نشانه های زیر ممکن است به نوار قلب نیاز داشته باشید:

معمولا توصیه نمی شود از نوار قلب برای ارزیابی بزرگسالانی که در معرض خطر نیستند و علائمی ندارند، استفاده شود. اما اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید، ممکن است پزشک الکتروکاردیوگرام را به عنوان آزمایش غربالگری پیشنهاد کند، حتی اگر علامتی نداشته باشید.

اگر علائمی دارید که گاهی بروز می یابند و سپس از بین میروند، ممکن است در هنگام ثبت ECG استاندارد، تشخیص داده نشوند. در این حالت پزشک ممکن است استفاده از هولتر مانیتور یا ایونت مانیتور را توصیه نماید.

آزمایش نوار قلب

هولتر مانیتور

هولتر مانیتور دستگاهی کوچک است که به بدن متصل می شود و ضربان قلب را به صورت مداوم ثبت می کند. معمولاً به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از این دستگاه استفاده می شود.

ایونت مانیتور (Event monitor)

این دستگاه قابل حمل مشابه هولتر مانیتور است اما هر بار فقط در چند ساعت خاص و برای مدت چند دقیقه ضربان قلب را ثبت می کند. می توانید آن را بیشتر از مانیتور هولتر، معمولا به مدت ۳۰ روز، بپوشید. عموما بدین صورت عمل می کنند که وقتی علائم را احساس کردید، یک دکمه را فشار می دهید. بعضی از دستگاه ها بصورت خودکار با تشخیص ریتم غیر عادی قلب را ثبت می کنند.

عوارض نوار قلب

تست نوار قلب یک روش ایمن است. در طول آزمایش خطر شوک الکتریکی وجود ندارد زیرا الکترودهای استفاده شده، خود الکتریسیته تولید نمی کنند. الکترودها فقط فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می نمایند. هنگام برداشتن الکترودها، ممکن است مانند برداشتن باند، ناراحتی جزئی احساس کنید. در برخی از افراد در محل قرار گیری الکترود ها، بثورات جزئی مشاهده می شود.

چگونه برای انجام ECG آماده شوید؟

آماده سازی خاصی برای الکتروکاردیوگرام استاندارد لازم نیست. درمورد مصرف هرگونه دارو و مکمل با پزشک خود صحبت کنید. این موارد اغلب می توانند بر نتایج آزمایش شما تأثیر بگذارند.

آزمایش نوار قلب

نحوه گرفتن نوار قلب

نوار قلب می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان گرفته شود و اغلب توسط یک پرستار یا تکنسین انجام می گردد.

قبل از انجام ECG:

ممکن است از شما خواسته شود لباس بیمارستان را بپوشید. اگر در قسمت هایی از بدن که الکترودها قرار میگیرد مو داشته باشید، ممکن است تکنسین آن ها را بتراشد تا الکترود ها بهتر به بدنتان بچسبند. پس از آماده شدن، از شما خواسته می شود که روی میز یا تخت معاینه دراز بکشید.

در حین انجام ECG:

هنگام گرفتن نوار قلب، حداکثر ۱۲ حسگر (الکترود) به قفسه سینه و اندام شما متصل می شود. الکترودها تکه های چسبنده و سیم داری هستند که به نمایشگر متصل می شوند. آنها سیگنال های الکتریکی را ثبت می کنند که ضربان قلب را نشان می دهد. یک رایانه اطلاعات را دریافت کرده و به صورت موجی روی مانیتور یا کاغذ نمایش می دهد. در طول آزمایش می توانید طبیعی نفس بکشید اما باید در حالت دراز کشیده باشید. مطمئن شوید که گرم و آماده دراز کشیدن هستید. حرکت، صحبت یا لرز ممکن است نتایج آزمایش را مخدوش کند. گرفتن نوار قلب در حالت استاندارد چند دقیقه طول می کشد.

تست EKG

پس از انجام ECG:

بعد از الکتروکاردیوگرام می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

نتیجه آزمایش نوار قلب

پزشک ممکن است نتایج الکتروکاردیوگرام را در همان روز یا در جلسه بعدی با شما در میان بگذارد. اگر الکتروکاردیوگرام شما طبیعی باشد، ممکن است به آزمایش دیگری نیازی نداشته باشید. اما اگر نتایج نشان دهنده وجود ناهنجاری در قلب باشد، ممکن است به نوار قلب یا آزمایش های تشخیصی دیگر مانند اکوکاردیوگرام نیاز داشته باشید. نوع درمان، به علت ایجاد علائم و نشانه های شما بستگی دارد.

پزشک اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه ECG را بررسی می کند و به دنبال هر گونه مشکل در قلب شما می گردد، از جمله:

نتیجه آزمایش نوار قلب​

ضربان قلب

به طور معمول می توان با بررسی نبض، میزان ضربان قلب را اندازه گیری کرد. اگر نبض شما به سختی حس شود یا خیلی سریع یا بیش از حد نامنظم باشد و نتوان آن را دقیق محاسبه کرد، نوار قلب می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. نوار قلب می تواند به پزشک شما کمک کند تا ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) یا کند (برادی کاردی) را تشخیص دهد.

ریتم قلب

. نوار قلب می تواند بی نظمی های موجود در ریتم قلبی (آریتمی) را نشان دهد. این شرایط ممکن است در صورت نقص عملکرد هریک از قسمت های سیستم الکتریکی قلب، رخ دهد. در موارد دیگر، داروهایی مانند بتابلاکرها، کوکائین، آمفتامین و داروهای بدون نسخه و سرماخوردگی و آلرژی می توانند باعث ایجاد آریتمی شوند.

ریتم قلب

حمله قلبی

نوار قلب می تواند شواهدی از حمله قلبی قبلی یا حمله ای که در حال پیشرفت است را نشان دهد. الگوهای موجود در نوار قلب می تواند نشان دهد که کدام قسمت از قلب شما آسیب دیده و همچنین میزان آسیب چقدر است.

نرسیدن خون و اکسیژن به قلب

نوار قلبی که در حین بروز علائم گرفته شده است، می تواند به پزشک در تشخیص درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون در عضله قلبی، مانند درد قفسه سینه در آنژین ناپایدار، کمک کند.

ناهنجاری های ساختاری

نوار قلب می تواند سرنخ هایی را در مورد بزرگ شدن محفظه ها یا دیواره های قلب، نقص قلب و سایر مشکلات قلبی ارائه دهد.

اگر پزشک در ECG شما مشکلی پیدا کند، ممکن است آزمایشات دیگری برای بررسی نیاز های درمانی شما انجام دهد.

دکتر حسین دباغیان متخصص قلب و عروق – کلینیک قلب سلامت

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب‌ترین مقالات

تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام سیگنال های الکتریکی قلب شما را ثبت می کند. این روش، یک آزمایش معمول و بدون درد است که…

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر