علت درد در قفسه سینه سمت چپ چیست؟

مرکز فوق تخصصی قلب سلامت

علت درد در قفسه سینه سمت چپ چیست؟

فهرست مطالب

در صورت احساس درد در سمت چپ قفسه سینه، امکان دارد اولین مشکلی که به نظر آید حمله قلبی باشد. در حالی که علت درد در قفسه سینه سمت چپ می تواند بیماری یا حمله قلبی باشد، اما همواره علت بروز این درد مربوط به قلب نیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره برخی عوامل درد قفسه سینه سمت چپ، علائم احتمالی همراه با آن و اقدامات لازم به خواندن مطلب ادامه دهید.

علت درد در قفسه سینه سمت چپ

درد سمت چپ قفسه سینه می تواند ناشی از یک حمله قلبی یا مشکل مرگ بار دیگری بوده که در هنگام ابتلا هر دقیقه اهمیت داشته باشد. در صورتی که علائم زیر با دردی بدون علت در سمت چپ یا وسط قفسه سینه خود یا دیگران همراه باشند باید فورا با اورژانس پزشکی تماس گرفت:

به طور کلی ۱۴ علت برای درد در قفسه سینه سمت چپ وجود دارد که در ادامه آن ها را شرح می دهیم.

درد در قفسه سینه سمت چپ

۱- آنژین

آنژین خود یک بیماری نبوده اما علامت یک مشکل قلبی همچون بیماری قلبی کرونری است. آنژین به درد، ناراحتی یا فشار قفسه سینه گفته می شود که در زمان عدم دریافت اکسیژن کافی توسط عضله قلب به وجود می آید. افراد مبتلا ممکن است در بازو ها، شانه ها، گردن، کمر یا فک خود نیز احساس ناراحتی کنند. تشخیص و درمان مناسب مشکل زمینه ای حیاتی است. آزمایش های تشخیصی در این زمینه شامل موارد زیر می شوند:

درمان این بیماری وابسته به علت مشکل بوده و می تواند مصرف دارو، تغییر در سبک زندگی و در صورت نیاز فرایند های قلبی را نیز در بر داشته باشد.

آنژین

۲- حمله قلبی

حمله قلبی می تواند علت درد در قفسه سینه سمت چپ باشد. این حمله زمانی بروز می دهد که عضله قلب به دلیل عدم دریافت مقدار کافی خون غنی از اکسیژن دچار آسیب می شود. برخی حملات قلبی با درد سینه خفیفی شروع می شوند که رفته رفته و به آهستگی تشدید می یابد. برخی دیگر نیز کاملا ناگهانی و همراه با دردی شدید در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه ایجاد می شوند. از جمله دیگر علائم حمله قلبی می توان موارد زیر را نام برد:

حمله قلبی

علائم حمله قلبی در هر فرد نسبت به دیگری تفاوت دارند. رایج ترین علامت در مردان و زنان درد یا ناراحتی قفسه سینه است. زنان بیشتر علائم زیر را تجربه می کنند:

در صورتی که خود یا فردی در نزدیکی شما به این علائم دچار شود باید فورا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید. در حملات قلبی، هر لحظه تاثیر گذار است. هر چه عضله قلب مدت بیشتری را از اکسیژن محروم بماند، احتمال دائمی شدن آسیب نیز بیشتر می شود. مراقبت اورژانسی به محض رسیدن نیرو های اورژانس شروع می شود. پس از گذراندن دوره بستری در بیمارستان، امکان دارد به مصرف دارو نیاز باشد.

۳- میوکاردیت

علت درد قفسه سینه سمت چپ می تواند التهاب عضله قلب باشد. علائم این مشکل شامل موارد زیر هستند:

میوکاردیت می تواند با تحت تاثیر قرار دادن سیستم الکتریکی قلب، این اندام را ضعیف کرده یا آسیبی دائمی به عضله آن وارد کند. گاهی اوقات، موارد خفیف میوکاردیت بدون نیاز به درمان بهبود می یابند اما موارد شدید نیازمند درمان هستند. درمان میوکاردیت به علت زمینه ای آن بستگی دارد.

همچنین بخوانید:

۴- کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی به بیماری عضله قلب یا بزرگی قلب گفته می شود. با این که کاردیومیوپاتی می تواند بدون علامت باشد اما معمولا با درد قفسه سینه همراه است. دیگر علائم این مشکل شامل موارد زیر هستند:

کاردیومیوپاتی

۵- پری کاردیت

پری کاردیوم یک بافت دو لایه بوده که قلب را احاطه کرده است. هنگامی که این ناحیه تحریک یا ملتهب می شود، فرد دردی تیز و چاقو مانند را در سمت چپ یا مرکز قفسه سینه خود احساس خواهد کرد. این علائم می توانند خفیف بوده و حتی به صورت خود به خود برطرف شوند. درمان به علت زمینه ای مشکل بستگی خواهد داشت.

۶- حمله پانیک

حملات پانیک به صورت ناگهانی بروز داده و ظرف ۱۰ دقیقه به اوج می رسند. حمله پانیک به علت درد در قفسه سینه سمت چپ و دیگر علائم خود می تواند همچون یک حمله قلبی احساس شود. علاوه بر درد قفسه سینه دیگر علائم این حمله به شرح زیر هستند:

در صورت تصور بر تجربه یک حمله هراس باید به پزشک مراجعه شود. دیگر مشکلات سلامتی همچون اختلالات قلبی و تیروئیدی نیز می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. به همین دلیل، باید با مراجعه به پزشک از تشخیص مشکل خود مطمئن شد.

حمله پانیک

۷- سوزش سر دل، رفلاکس اسید یا GERD

گاهی اوقات علت درد در قفسه سینه سمت چپ سوزش قلب یا سوزش سر دل است. سوزش سر دل به درد و ناراحتی قفسه سینه گفته می شود که در هنگام ورود اسید معده به مری اتفاق می افتد. علاوه بر این ناراحتی ممکن است علائم زیر نیز بروز دهند:

همچنین بخوانید:

سوزش سر دل معمولا با فاصله اندکی پس از صرف غذا بروز می دهد. همچنین، احتمال بروز این حس ناخوشایند در هنگام دراز کشیدن ظرف ساعات اولیه پس از صرف غذا نیز اتفاق افتاده و می تواند فرد را از خوابی عمیق بیدار کند. رفلاکس اسید گاهی اوقات می تواند تا موارد شدید تری به نام بیماری رفلاکس معده و مری (GERD) پیش روی کند. علامت اصلی این بیماری سوزش سر دل بوده اما سرفه کردن، خس خس سینه و مشکل در بلع نیز امکان پذیر است.

۸- مشکلات مرتبط با مری

درد قفسه سینه می تواند گاهی اوقات در اثر مشکلات مری باشد. برای مثال:

۹- کشیدگی عضلانی و آسیب های دیواره قفسه سینه

علت درد قفسه سینه سمت چپ می تواند کشیدگی، گرفتگی یا پیچ خوردگی عضلات قفسه سینه یا بین دنده ها باشد. وارد شدن هر گونه آسیب به قفسه سینه با درد این ناحیه همراه است. این آسیب ها شامل موارد زیر هستند:

این نوع آسیب می تواند سبب درد در هنگام تنفس عمیق یا سرفه کردن شود. در صورت تصور بر شکسته شدن یکی از استخوان های خود باید فورا به پزشک مراجعه کرد. بهبود این مشکلات می تواند چندین هفته و بهبود کامل حتی بیشتر از آن طول بکشد. در این مدت باید از انجام فعالیت های شدید خودداری کرد.

کشیدگی عضلانی و آسیب های دیواره قفسه سینه

۱۰- کلاپس یا روی هم خوابیدگی ریه ها

درد ناگهانی و شدید دو طرف قفسه سینه می تواند ناشی از روی هم خوابیدن ریه ها (پنوموتوراکس) باشد. این مشکل در اثر بیماری یا دیگر آسیب های قفسه سینه به وجود می آید.

۱۱- پنومونی

درد تیز و چاقو مانند قفسه سینه که با تنفس عمیق یا سرفه تشدید می یابد می تواند بیانگر ابتلا به پنومونی یا عفونت ریوی باشد. احتمال این موضوع مخصوصا هنگامی بیشتر می شود که فرد به تازگی مبتلا به یک بیماری تنفسی همچون برونشیت یا آنفلوآنزا باشد.

پنومونی

۱۲- سرطان ریه

درد قفسه سینه گاهی اوقات علامتی از سرطان ریه است. دیگر علائم و نشانه ها به شرح زیر هستند:

۱۳- فشار خون بالای ریوی

این مشکل علاوه بر درد سینه سبب موارد زیر نیز می شود:

با پیشرفت بیماری امکان پدیدار شدن ضربان نامنظم یا سریع قلبی نیز وجود دارد.

فشار خون ریوی

۱۴- آمبولی ریوی

درد ناگهانی و تیز سینه می تواند نشانه ابتلا به آمبولی یا وجود لخته در ریه ها باشد. دیگر علائم عبارتند از:

این مشکل یک اورژانس پزشکی بوده و نیازمند درمان فوری است.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب‌ترین مقالات

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر