هولتر مانیتورینگ فشار خون

فهرست مطالب

هولتر مانیتورینگ فشار خون یا هولتر ۲۴ ساعته فشار خون یک روش برای اندازه ­گیری فشار خون به­صورت دائمی است. حتی هنگام خواب فشار خون­تان اندازه­گیری می­شود. داده­های جاری این یاری را به پزشکتان می دهد تا تصویر دقیق­تری از تعداد(تغییرات) فشار خون شما داشته باشد.

هولتر ۲۴ ساعته فشار خون چیست؟

هولتر ۲۴ ساعته فشار خون راهی برای اندازه­گیری و کنترل فشار خون بالا(پرفشاری خون) می­باشد. اگر مقدار فشار خون سیستولیک ۱۳۰ و فشار خون دیاستولیک ۸ (۱۳۰/۸۰) و یا بالاتر از این مقادیر باشد، پرفشاری خون نامیده می­شود. هولتر مانیتورینگ فشارخون این اجازه را می­دهد که فشار خون در طی ۲۴ ساعت، چه هنگام خواب و چه بیداری، ثبت گردد. هنگامی­که شما در مطب یا کلینیک پزشک خویش هستید، برای اندازه­گیری میزان فشار خون از وسیله­ای به نام فشارسنج استفاده می­شود. معمولاً در طی ویزیت شما، تنها یک یا دو قرائت انجام می­گردد.

هولتر مانیتورینگ فشارخون در یک دوره مداوم، قرائت­های بسیاری را انجام می­دهد. در بیشتر موارد، در طول روز قرائت هر ۲۰ الی ۳۰ دقیقه و در شب هر ساعت انجام می­شود. هم­زمان ضربان قلب شما قابل اندازه­گیری می­باشد. به طور متوسط در طول ۲۴ ساعت این بازخوانی­های متعدد انجام می­شود. نوسان فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشار خون و سایر آمارها محاسبه می­گردد.

هولتر 24 ساعته فشار خون چیست؟

از هولتر مانیتورینگ فشار خون در چه مواردی استفاده می شود؟

هولتر فشار خون در مورد چگونگی ارتباط تغییرات فشار خون با فعالیت­های روزمره و الگوی خواب شما، اطلاعات زیادی را فراهم می­سازد. دستورالعمل­های مدیریت فشار خون از انجمن قلب و کالج قلب و عروق آمریکا، در حال حاضر تشخیص فشار خون بالا را با هولتر مانیتورینگ فشار خون تایید و توصیه می­نمایند.

برای بیشتر افراد، در طول خواب فشار خون سیستولیک ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می­یابد. با این وجود، برای برخی از افراد ممکن است در هنگام خواب فشار خون کاهش پیدا نکند. آن حتی ممکن است بالاتر برود.

هولتر 24 ساعته فشار خون

هولتر مانیتورینگ فشار خون می­تواند تغییرات غیر طبیعی را در فشار خون شناسایی نماید که این تغییرات ممکن است هنگامی که فقط در مطب پزشک اندازه­گیری می­شود، مورد توجه واقع نشوند. بنابراین آن یک شیوه مفید برای تشخیص فشار خون مطب، فشار خون بالا مخفی و فشار خون بالا پایدار می­باشد.

فشار خون مطب:

بعضی از افرادی که داروهای کاهش فشار خون (داروهای ضد فشار خون) استفاده نمی کنند، وقتی فشار خون آن ها در محیط مراقبت های بهداشتی گرفته می شود، مقادیر بالایی دارند. این به-عنوان "فشار خون مطب" شناخته می شود. فشار خون مطب می تواند منجر به طبقه بندی نادرست در بیمارانی شود که فشار خون آن ها در واقع طبیعی است. فشار خون مطب در ۱۰ الی ۳۰ از بیماران با افزایش قرائت فشار خون مشاهده شده است. شیوه نامه های کنونی، وقتی هولتر مانیتورینگ، قرائت را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، توصیه نمی کنند. با این حال، تحقیقات در حال انجام نشان می دهد که هنوز این وضعیت ممکن است نشان دهنده مشکل فشار خون باشد، بنابراین شما و ارائه دهنده خدمات پزشکی، خودتان باید آن را زیر نظر داشته باشید.

فشار خون مطب:

فشار خون بالا پایدار:

فشارخون بالا پایدار به قرائت فشار خونی اشاره دارد که شما چه در مطب پزشک باشید و چه در خانه، افزایش می یابد. این وضعیت با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه مرتبط می باشد.

فشار خون بالا مخفی:

این وضعیت هنگامی اتفاق می افتد که در مطب پزشک قرائت فشار خون طبیعی است، اما وقتی در خانه هستید افزایش می یابد. آن در ۲۰٪ افرادی که درمان نشده اند، ممکن است رخ دهد. این بیماری خطری مشابه فشار خون پایدار دارد و باید با داروهای ضد فشار خون درمان شود.

فشار خون بالا مخفی:

کاربردهای دیگر هولتر مانیتورینگ چیست؟

به­ طور فزاینده­ای از هولتر فشار خون برای تعیین میزان توانایی برخی از داروهای ضد فشار خون، در جهت کنترل فشار خون بالا، استفاده می­شود. داروهای ضد فشار خون، در برخی موارد آن­را به­طور موثر در کل شبانه ­روز کنترل نمی­کنند. یک پزشک احتمال دارد بسته به الگوی فشار خون بیمار، نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو داشته باشد. ممکن است در برخی موارد، بیش­تر از یک دارو برای ایجاد ثبات در فشار خون مورد نیاز باشد.

هولتر مانیتورینگ فشار خون همچنین می­تواند به پیش بینی احتمال بیماری قلبی عروقی (عروق خونی در قلب) و عروق مغزی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

برای تشخیص و درمان بیماری های قلبی با شماره تماس زیر تماس حاصل فرمایید:

هولتر فشار خون ممکن است در شرایط دیگر نیز مناسب باشد، مانند موارد زیر:

کاربردهای هولتر مانیتورینگ

مزیت همراه داشتن دستگاه هولتر مانیتورینگ فشار خون چیست؟

هولتر مانیتورینگ می­تواند فشار خون بالا روپوش سفید را رد نماید، به­طوری که به افراد، نسخه­های غیر ضروری برای داروهای کاهش دهنده فشار خون توصیه نمی­گردد. همچنین می­تواند فشار خون بالا مخفی را مشخص سازد، بنابراین برای افراد، داروهای مورد نیاز برای فشار خون بالا تجویز می­گردد.

میزان بروز سکته مغزی، بیماری­های قلبی و آسیب اندام­های ناشی از فشار خون بالا را می­توان در بین بیماران کاهش داد. هولتر مانیتورینگ ممکن است در ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشار خون طولانی مدت نیز مفید باشد.

دستگاه هولتر مانیتورینگ فشار خون

معایب کنترل ۲۴ ساعته فشار خون چیست؟

به دلیل کنترل ۲۴ ساعته فشار خون ممکن است برخی از ناراحتی­ها را تجربه نمایید. فشار ناشی از تورم مکرر کاف می­تواند باعث درد در بازو شود. قرائت فشار خون در طول شب ممکن است با خواب شما تداخل داشته باشد.

این کاف ممکن است باعث تحریک پوست شده و باعث ایجاد بثورات(کهیر، جوش و..) خفیفی در بازو شود که معمولاً خود به خود برطرف می­شود. برخی از شرکت­های بیمه بابت استفاده از دستگاه­های سرپایی، هزینه بیماران را جبران نمی­کنند، مگر این­که شما مشکوک به فشار خون بالا مطب یا مخفی باشید.

قرائت ۲۴ ساعته فشارخون چگونه انجام می شود؟

قرائت فشار خون به­صورت مداوم در یک دوره ۲۴ ساعته انجام می­شود. دستگاهی را خواهید پوشید که تقریباً به اندازه رادیوی قابل حمل می­باشد. این دستگاه به کمربند یا تسمه­ای که روی بدن شما پوشیده شده، متصل است. آن اطلاعاتی را در طول ۲۴ ساعته جمع آوری می­کند که بعداً به رایانه منتقل می­شود. شما یک کاف فشار خون را خواهید پوشید که به دور بازوی شما و به دستگاه متصل است. (کاف را می­توان زیر لباس پوشید، بنابراین قابل مشاهده نمی­باشد.) کاف در فواصل معینی در طول شب و روز باد می­شود.

از هولتر مانیتورینگ فشار خون در چه مواردی  استفاده می شود؟

بعد از ۲۴ ساعت، می­توانید دستگاه و کاف فشار خون را بردارید و تجهیزات را به کلینیک یا مطب پزشک خود بازگردانید. یک رایانه قرائت را تجزیه و تحلیل نموده و نتایج را ارائه می­نماید.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید: