اکوکاردیوگرافی

مرکز فوق تخصصی قلب سلامت

فهرست مطالب

اکوکاردیوگرافی قلب یا اکوی قلب یک روش برای تشخیص بیماری های قلبی است که در آن طراحی گرافیکی حرکات قلب اتفاق می افتد. در طول تست اکو، سونوگرافی (امواج صوتی با فرکانس بالا) با استفاده از یک پروب دستی قرار گرفته بر روی قفسه سینه، تصاویری از دریچه ها و دهلیزهای قلب ایجاد می کند و به پزشک کمک می کند که عمل پمپاژ قلب را بررسی کند. اکو قلب اغلب با سونوگرافی داپلر و داپلر رنگی ترکیب می شود تا جریان خون را در دریچه های قلب ارزیابی کند.

کاربرد اکوکاردیوگرافی رنگی چیست؟

این تست برای انجام موارد زیر استفاده می شود:

کاربرد اکوکاردیوگرافی رنگی چیست؟

اکو قلب چگونه انجام میشود؟

اکو قلب چگونه انجام میشود؟
اکوی قلب

انواع مختلف اکو کاردیوگرافی

تمام اکوکاردیوگرام ها از امواج صوتی فرکانس بالا (فراصوت) برای ایجاد تصاویر ویدیویی از قلب شما استفاده می کنند. اما دو نوع روش مختلف برای گرفتن تصاویر وجود دارند که پزشکان اغلب از آن، به عنوان اکو یاد می کنند.

اکوکاردیوگرافی TTE

اکثر اکوکاردیوگرام ها با حرکت دادن پروب سونوگرافی بر روی قفسه سینه یا ناحیه اطراف آن انجام می شوند. این اکوکاردیوگرام، ترانس توراسیک (TTE) یا اکو از راه سینه نامیده می شود .

اکوکاردیوگرافی TTE

اکوکاردیوگرافی از طریق مری (TEE)

پروب سونوگرافی همچنین می تواند روی یک ابزار نازک انعطاف پذیر قرار بگیرد و از طریق مری هدایت شود (لوله ای که غذا را از دهان به شکم میرساند). مری درست پشت قلب قرار دارد، بنابراین امواج صوتی نمی توانند از طریق پوست، عضلات، استخوان و بافت قفسه سینه عبور کنند. این روش اکوکاردیوگرام ترانس ازوفاژیال، یا اکو از راه مری نامیده می شود (TEE)، و نگاه دقیق تری را به اجزای مختلف قلب و دریچه های آن ، همچون دریچه ی میترال می اندازد. این نقطه دید، همچنین برای شناسایی لخته های خون در قلب بهتر می باشد. پیش از این رویکرد، داروی بی حسی در پشت گلو اسپری می شود و نیز تزریق درون وریدی داروها برای آرامبخشی و خواب آلودگی بیمار صورت می گیرد.

اکوکاردیوگرافی از طریق مری (TEE)

اکوکاردیو گرافی دو بعدی

اکوکاردیوگرام های استاندارد، دوبعدی یا ۲D هستند؛ آنها یک نمای مخروطی را بر روی مانیتور کامپیوتر ایجاد می کنند. این تست ها ، حرکت ساختارهای قلب را نشان می دهند و پزشکان را قادرمی سازد، ساختارهارا به موقع ارزیابی کنند. اکوکاردیوگرافی سه بعدی یا ۳D ، جزئیات بیشتری را از ساختارهای قلب با نمای بیشتری از دریچه های قلب فراهم می کنند و با هر ضربان قلب باز و بسته می شوند. هر دو آنها هم با روش TTE و هم با TEE انجام می شوند.

اکوکاردیو گرافی دو بعدی

اکوکاردیو گرافی سه بعدی​

یک اکوکاردیوگرام سه بعدی می تواند به متخصص قلب کمک کند که تصمیم بگیرد چه روش های خاصی برای جایگزینی دریچه امکان پذیر است. آنها همچنین می توانند شدت نقص قلبی را ارزیابی کنند که در دریچه هایی پایینی قلب (بطن هایی) که نمی توانند به طور مؤثر پمپاژ شوند، رخ می دهد. نهایتاً، تست های سه بعدی می توانند برای مشاهده ی نقص های قلبی خاص که قبل از تولد ایجاد می شوند مفید باشد.

اکوکاردیو گرافی سه بعدی​

اکوکاردیوگرافی داپلر

زمانی که متخصصان قلب می خواهند جریان خون را از طریق دهلیزها و دریچه های قلب ارزیابی کنند، از تکنیکی به نام اکوکاردیوگرافی داپلر استفاده می کنند. این روش با اندازه گیری امواج صوتی انعکاس شده از اجسام متحرک – در این مورد سلولهای خونی قرمز- عمل می کند. تست داپلر رنگی از یک کامپیوتر برای تغییر امواج صوتی به رنگ های مختلف استفاده می کند که سرعت و جهت جریان خون را در زمان واقعی نشان می دهد.

برای تشخیص و درمان بیماری های قلبی با شماره تماس زیر تماس حاصل فرمایید:

سوالات متداول درباره اکوکاردیوگرافی قلب

۱- انجام این تست چقد طول میکشد؟

انجام این تست تقریباً ۴۰ دقیقه طول می کشد. پس از انجام تست، شما باید لباس بپوشید و می توانید به خانه بروید و یا به دیگر برنامه های خود برسید.

۲- در طول تست چه احساسی خواهم داشت؟

شما هیچ احساس ناراحتی خاصی را در طول تست تجربه نخواهید کرد. ممکن است از ژل پروب دستگاه سونوگرافی روی پوست خود احساس خنکی کنید، و فشار اندکی ناشی از حرکت پروب روی قفسه سینه خود احساس کنید.

۳- آیا می توانم در روز تست چیزی بخورم یا بنوشم؟

بله، در روز تست، همانند روزهای معمول غذا و مایعات مصرف کنید.

۴- در روز تست چه لباسی باید بپوشم؟

شما می توانید هرچیزی که دوست دارید بپوشید. قبل از آزمایش لباس گان بیمارستان را باید بپوشید. لطفا وسایل گران قیمت همراه خود نیاورید و تا حد امکان لباس راحت بپوشید.

۵- آیا باید داروهای خود را در روز تست مصرف کنم؟

تمام داروهای خود را طبق تجویز پزشک در زمان های مشخص خود مصرف کنید.

۶- چطور به نتایج دست پیدا خواهم کرد؟

پس از اینکه متخصص قلب، تست شما را مرور کرد، نتایج در مدارک پزشکی الکترونیکی شما ثبت خواهند شد. پزشک شما به نتایج دسترسی پیدا  خواهد کرد و در مورد آن با شما صحبت می کند.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب‌ترین مقالات

اکوکاردیوگرافی قلب یا اکوی قلب یک روش برای تشخیص بیماری های قلبی است که در آن طراحی گرافیکی حرکات قلب اتفاق می افتد. در…

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر