هولتر مانیتورینگ ریتم قلب

فهرست مطالب

هولتر مانیتورینگ ریتم روشی است که جهت تشخیص اختلالات ریتم بیمار که گه گاهی بروز نموده و ممکن است هنگام انجام نوار قلب نمایان نشوند، به کار می رود. در این روش یک دستگاه کوچک پرتابل که هولتر مانیتور نامیده می شود، به مدت ۱ تا ۷ روز برای بیمار تعبیه می شود که می تواند بصورت مداوم ریتم بیمار را در خود ذخیره نماید و سپس با بازبینی اطلاعات ذخیره شده در آن می توان مشکلات بیمار را با دقت بیشتری تشخیص داد. طی تمام مدتی که این دستگاه به بدن بیمار متصل است، ریتم قلب ثبت می شود و با اطلاعات ثبت شده در دستگاه، پزشک می تواند مشکل قلبی بیمار را دقیق تر تشخیص دهد.

روش هولتر مانیتورینگ ریتم چه کاربردی دارد؟

اگر علائم یا نشانه ای از مشکلات قلبی مانند ضربان نامنظم قلب (آریتمی) ویا غش کردن ناگهانی داشته باشید، پزشک انجام نوار قلب را به شما توصیه می کند. نوار قلب یک آزمایش کوتاه مدت و غیرتهاجمی است که در آن گیره هایی به نام الکترود بر روی قفسه سینه چسبانده می شود تا ریتم قلبی را بررسی و ثبت کند. با این وجود گاهی اوقات این روش قادر به نشان دادن آریتمی قلبی نیست، چرا که دستگاه فقط برای مدت زمان خیلی کوتاهی ضربان قلب را مورد بررسی قرار می دهد

اگر علائم و نشانه های شما حاکی از وجود آریتمی قلبی باشد و تست نوار قلب چیزی را نشان ندهد، پزشک ممکن است انجام تست هولتر مانیتورینگ ریتم قلب را برای یک یا دو روز به شما توصیه کند و در صورتی که بعد از ۲ روز اطلاعات مورد نظر به دست نیامد، این آزمایش را تا ۷ روز تمدید کند. به دلیل این که این روش برای مدت زمان بیشتری ضربان قلب را مورد بررسی قرار می دهد، بنابراین می تواند اطلاعاتی را ثبت کند که نوار قلب نمی تواند. همچنین حتی اگر آریتمی قلبی نداشته باشید ولی دچار بیماری قلبی باشید، ممکن است پزشک با روش هولتر مانیتورینگ ریتم شرایط قلبی شما را مورد بررسی قرار دهد.

کاربرد هولتر مانیتورینگ ریتم

عوارض استفاده از دستگاه هولتر مانیتور

استفاده از دستگاه هولتر مانیتور هیچ خطری ندارد، مگر بروز احساس ناراحتی و یا تحریک پوستی در قسمتی که الکترودها قرار می گیرند. فقط باید مراقب باشید که این دستگاه خیس نشود، چرا که این دستگاه ضد آب نیست و در صورت خیس شدن دچار مشکل می شود. در نتیجه، در طی مدتی که از هولتر مانیتور استفاده می کنید، نباید حمام یا شنا کنید. اگر از یک هولتر مانیتور بی سیم استفاده میکنید، نحوه ی قطع و وصل کردن سنسورها و مانیتور به شما یاد داده می شود تا بتوانید دوش بگیرید.

دستگاه هولتر مانیتور

دستگاه های هولتر مانیتور تحت تاثیر وسایل برقی قرار نمی گیرند، ولی در حین استفاده از این دستگاه از به کارگیری ابزاری مانند فلزیاب، جاروبرقی، آهن ربا، ماکروویو، پتو برقی، تیغ برقی و مسواک برقی خودداری کنید، چرا که این ابزارها می توانند سیگنال های الکترودهای هولتر مانیتور را قطع کنند. همچنین، همواره از تلفن همراه یا پخش کننده های موسیقی قابل حمل نیز حداقل ۶ اینچ فاصله بگیرید.

برای تعیین نوبت حضوری انجام آزمایشات تشخیصی قلب با شماره تماس زیر تماس حاصل فرمایید:

قبل از انجام آزمایش هولتر مانیتورینگ ریتم

اگر پزشک استفاده از هولتر مانیتور را برای شما توصیه کرده باشد، طی جلسه مشاوره با پزشک، دستگاه برای شما نصب و فعال می شود. اکثر مانیتورها قابلیت قطع و وصل مجدد را ندارند و طی انجام تست باید کاملا خشک باقی بمانند، بنابراین قبل از نصب دستگاه بهتر است دوش بگیرید، مگر این که پزشک شما را از دوش گرفتن منع کرده باشد.

یک تکنسین الکترودها را بر روی سینه شما نصب می کند تا ضربان قلب شما را دریافت کند. اندازه ی این الکترودها به کوچکی یک سکه است. برای اطمینان از چسبیدن الکترودها، ممکن است موهای بخشی از سینه ی مردان تراشیده شود. سپس تکنسین این الکترودها را با استفاده از چند سیم به دستگاه متصل کرده و طریقه ی پوشیدن و انتقال داده ها را به شما یاد می دهد.

انجام تست هولتر مانیتورینگ ریتم

دستگاه هولتر مانیتور تقریبا به اندازه ی یک دسته کارت است. به شما گفته می شود که باید تمام فعالیت های روزانه ی خود را ثبت کنید. همچنین ثبت هر گونه علائمی مانند تپش قلب، تنگی نفس، درد قفسه سینه و یا احساس سبکی در سر حائز اهمیت است. معمولا برای سهولت در ثبت فعالیت ها، فرمی به شما داده می شود. پس از نصب هولتر مانیتور و آشنایی با نحوه ی پوشیدن و ثبت اطلاعات می توانید مطب پزشک را ترک کنید و به فعالیت های روزمره ی خود بپردازید.

در حین انجام تست هولتر مانیتورینگ

تست هولتر مانیتورینگ یک تست بدون درد و غیرتهاجمی است. می توانید به راحتی الکترودها و سیم ها را زیر لباس پنهان کنید و دستگاه مانیتور را به کمربند و یا ساس بند خود وصل کنید. پس از شروع تست نباید دستگاه را خاموش کنید، این دستگاه باید همیشه روشن بوده و به بدن متصل باشد؛ حتی در هنگام خواب.

در هنگام استفاده از هولتر مانیتور، می توانید فعالیت های روتین خود را انجام دهید. مدت زمان انجام این تست را پزشک تعیین می کند و ممکن است بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت و یا ۷ روز باشد. در طی انجام این تست، حتما باید فعالیت های روزانه ی خود را یادداشت کنید، این که چه فعالیتی انجام می دهید و در چه ساعتی مشغول انجام این فعالیت هستید. همچنین باید تمام علائمی (مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس)  که احساس می کنید را یادداشت کنید. پزشک یادداشت های شما را با داده های ثبت شده مورد تطبیق و بررسی قرار می دهد تا به تشخیص بهتری از وضعیت شما برسد.

پس از انجام تست هولتر مانیتورینگ

تست هولتر مانیتورینگ یک تست بدون درد و غیرتهاجمی است. می توانید به راحتی الکترودها و سیم ها را زیر لباس پنهان کنید و دستگاه مانیتور را به کمربند و یا ساس بند خود وصل کنید. پس از شروع تست نباید دستگاه را خاموش کنید، این دستگاه باید همیشه روشن بوده و به بدن متصل باشد؛ حتی در هنگام خواب.

جواب تست هولتر مانیتورینگ ریتم

نتیجه تست

پس از این که پزشک نتایج ثبت شده در هولتر مانیتور و یادداشت های شما را مورد بررسی قرار داد، در مورد نتایج به دست آمده با شما صحبت خواهد کرد. ممکن است نتایج حاکی از وجود یک بیماری قلبی باشد و پزشک انجام آزماش های بیشتری را برای شما توصیه کند. گاهی اوقات ممکن است پزشک قادر به تشخیص وضعیت شما نباشد، به خصوص اگر هولتر مانیتور آریتمی ای ثبت نکرده باشد. در این صورت پزشک ممکن است هولتر مانیتور بیسیم را توصیه کند که هم می توانید برای مدت زمان بیشتری آن را بپوشید و هم در هنگام احساس علائم می توانید دکمه ای را برای ثبت آن فشار دهید.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب‌ترین مقالات

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر