درمان دارویی فشار خون دیاستولیک بالا چیست؟

فهرست مطالب

عوامل مختلفی با فشار خون دیاستولیک بالا در ارتباط هستند. در حالی که افراد می توانند برخی از این موارد همچون چاقی را کنترل کنند، برخی دیگر غیر قابل پیشگیری هستند. پزشکان فشار خون را با دو عدد سیستولیک و دیاستولیک توصیف می کنند.

فشار خون سیستولیک و دیاستولیک فشاری است که به ترتیب در حین انقباض قلب و بین دو ضربان قلب ایجاد می شوند. انجمن قلب آمریکا بیان دارد در حالی که افراد توجه بسیاری به فشار سیستولیک دارند، هر ۱۰ میلی متر جیوه افزایش در فشار دیاستولیک افراد ۴۰ تا ۸۹ ساله خطر ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی را دو برابر می کند.

علائم فشار خون دیاستولیک بالا

فشار خون دیاستولیک بالا معمولا با علائم مشخصی همراه نیست. افراد اغلب به غلط تصور می کنند که فشار خون بالا سبب تعریق، گر گرفتگی صورت یا احساس اضطراب خواهد شد. البته، در صورت افزایش بسیار زیاد فشار خون ابتلا به خونریزی بینی یا سردرد امکان پذیر است.

اگر فشار خون پس از دو بار سنجش با فاصله ۵ دقیقه ۱۸۰ بر روی ۱۲۰ یا بالا تر باشد باید فورا با ۱۱۵ تماس گرفته یا به اورژانس نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کرد. امکان دارد، افراد قبل از تجربه عوارض سال ها به فشار خون بالا دچار باشند. برخی علائم غیر مستقیم و احتمالی فشار خون بالا شامل موارد زیر می شوند:

علائم فشار خون دیاستولیک بالا

علت بالا بودن فشار دیاستولیک

اضطراب می تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را افزایش دهد. جهت شناخت نحوه افزایش فشار خون در اثر اضطراب و علت بروز آن در برخی افراد مخصوصا جوانان به انجام تحقیقات بیشتری نیاز است. یک فرضیه بیان دارد که استرس روانی بخش خاصی از سیستم عصبی را فعال می کند که چرخه ای از هورمون ها را تحریک کرده و در نتیجه بر نحوه تنظیم فشار خون تاثیر می گذارد.

فشار دیاستولیک بالا

برخی دارو ها همچون موارد زیر می تواند فشار خون را افزایش دهند:

درمان فشار خون دیاستولیک بالا

افراد می توانند اولین مراحل مدیریت فشار خون را در خانه انجام دهند. انجام تغییراتی در سبک زندگی می تواند به کاهش فشار خون منجر شود. از جمله این موارد می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

در صورتی که تغییر در سبک زندگی کافی نباشد، پزشک جهت کمک به مدیریت و کاهش فشار خون بالا دارو هایی را تجویز می کند.

فشار خون دیاستولیک بالا

درمان دارویی فشار خون دیاستولیک بالا

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دارو های متعددی را در زمینه درمان فشار خون بالا تایید کرده که موارد زیر از جمله آن ها هستند:

– دارو های دیورتیک یا ادرار آور: آب و نمک اضافی بدن را خارج کرده تا حجم خون کمتر شود.

– مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین و مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین ۲: با استراحت دادن به عروق خونی فشار خون را کاهش می دهند.

– بتا بلاکر ها: تپش قلب را آسان تر می کنند.

– دارو های گشاد کننده مستقیم عروق از جمله مسدود کننده های کانال کلسیم

– آلفا بلاکر ها: پیام های عصبی انقباض عروق را کاهش می دهند.

– مهار کننده های سیستم عصبی: از انقباض عروق در اثر پیام های عصبی مغز جلوگیری می کنند.

پیشگیری از ایجاد فشار دیاستولیک بالا

فشار خون دیاستولیک بالا دارای عوامل احتمالی متعددی است که با تغییر در سبک زندگی می توان از تاثیر برخی از آن ها پیشگیری کرد.

رژیم غذایی پر سدیم

طبق مطالعات، فرد با کاهش مصرف سدیم روزانه خود می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد.

درمان فشار خون دیاستولیک بالا-min

چاقی

فشار خون بالا معمولا با چاقی ارتباط دارد. فرد می تواند از طریق رژیم غذایی و ورزش کردن به وزن مناسب دست یابد. در صورت دشوار بودن افزایش فعالیت جسمانی یا تغییر در رژیم غذایی پزشک می تواند موارد جایگزینی را به بیمار ارائه دهد.

کمبود فعالیت جسمانی

سبک زندگی بی تحرک می تواند با برخی مشکلات سلامتی از جمله فشار خون بالا در ارتباط باشد. فعالیت جسمانی علاوه بر کاهش فشار خون بالا می تواند سلامت قلب را بهبود بخشیده و وزن را کمتر کند. متخصصان ۱۵۰ دقیقه فعالیت جسمانی متوسط تا شدید را در هفته پیشنهاد می دهند. پیاده روی سریع، دویدن یا دوچرخه سواری از جمله این فعالیت ها هستند.

دکتر حسین دباغیان متخصص قلب و عروق – کلینیک قلب سلامت

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

محبوب‌ترین مقالات

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر