درمان پایین بودن مینیمم فشار خون

فهرست مطالب

بسیاری از افراد نگران فشار خون بالا هستند که می تواند احتمال خطر بیماری قلبی یا حمله قلبی را افزایش دهد، اما فشار خون مینیمم پایین نیز می تواند مشکل ساز باشد. فشار خون مینیمم پایین ممکن است برای قلب خطرناک باشد. در این مقاله در مورد علل و درمان پایین بودن مینیمم فشار خون صحبت خواهیم کرد.

فشار خون مینیمم چیست؟

فشار خون، نیروی درون رگ های خونی شما حین ضربان زدن قلب و آرام شدن آن می باشد. این نیرو به میلی متر جیوه (        mm Hg) اندازه گیری می شود. عدد بالا در اندازه گیری فشار خون شما، فشار سیستولیک نامیده می شود که در زمان تپش قلب اندازه گیری می شود. عدد پایین، فشار دیاستولیک یا فشار خون مینیمم نامیده می شود که در بین ضربان ها که قلب آرام است، اندازه گیری می شود.

اصطلاح پزشکی برای فشار خون پایین، هایپوتنشن می باشد. اگر شما دارای هایپوتنشن باشید، اندازه گیری فشار سیستولیک شما زیر ۹۰ mm Hg و عدد دیاستولیک شما زیر mm Hg60 می باشد.

فشار خون دیاستولیک پایین چه خطراتی دارد؟

برخی از افراد حتی وقتی که فشار سیستولیک آنها طبیعی باشد، می توانند فشار خون دیاستولیک پایینی داشته باشند. این شرایط هایپوتنشن دیاستولیک مجزا نامیده می شود. برخلاف بقیه بدن که خون را در زمان پمپاژ قلب دریافت می کند، عضلات قلب شما، خون را به هنگام آرام بودن قلب دریافت می کنند.

اگر فشار خون دیاستولیک شما بسیار پایین باشد، عضلات قلب شما خون اکسیژن دار کافی دریافت نمی کند. این می تواند منجر به ضعیف شدن قلب شما شود که این شرایط نقص قلبی دیاستولیک نامیده می شود. اگر مبتلا به بیماری قلبی کرونری هستید (مانند گرفتگی عروق قلب) ممکن است در معرض احتمال خطر بالاتری برای ابتلا به این نقص قلبی قرار داشته باشید.

پایین بودن مینیموم فشار خون چه عوارضی ایجاد می کند؟

اکثر افراد در تلاش برای پایین آوردن فشار خون هستند. چه فشار خونی را شما به عنوان “بسیار پایین” تعریف می کنید؟ و چرا می تواند مشکل ساز باشد؟ در افراد مسن تر، فشار خون دیاستولیک بین ۹۰ و ۶۰ ، ایده آل است. زمانی که فشار خون پایین تر از ۶۰ می رود، افراد احساس ناراحتی می کنند. بسیاری از افراد مسن تر با پایین بودن مینیموم فشار خون خسته می شوند و یا احساس سرگیجه می کنند و ممکن است افتادن های مکرر داشته باشند.

فشار دیاستولیک پایین

به طور واضح، هیچ یک از این شرایط، برای افراد مسن که به طور بالقوه دارای پوکی استخوان و دیگر مشکلات سلامتی هستند، خبر خوبی نیست. شریان های کرونری شما در طول فاز دیاستولیک تغذیه می شوند. اگر شما دارای فشار دیاستولیک پایین باشید، این امر به معنای داشتن فشار شریان کرونری پایین می باشد، یعنی خون و اکسیژن قلب شما کاهش پیدا می کند. این همان چیزی است که ما آن را ایسکمی قلبی می نامیم و نوع ایسکمی سطح پایین و مزمن ممکن است به مرور زمان قلب را ضعیف کند و منجر به نارسایی قلبی شود.

فشار خون مینیمم پایین-min

دلیل پایین بودن مینیمم فشار خون چیست؟

سه نوع علت شناخته شده برای پایین بودن فشار دیاستولیک مجزا وجود دارد:

داروهای مسدود کننده ی آلفا

این داروهای فشار خون موجب باز شدن (گشاد شدن) رگ های خونی شما می شوند. از آنجا که این داروها می توانند فشار دیاستولیک را بیشتر از فشار سیستولیک کاهش دهند، ممکن است موجب هایپوتنشن دیاستولیک مجزا شوند. نام های تجاری معمول شامل مینی پرس و کاردورا می باشد.

فرایند بالا رفتن سن

زمانی که سن ما بیشتر می شود ما قابلیت انعطاف پذیری شریان های خود را از دست می دهیم. برای افراد مسن تر، شریان ها ممکن است به حدی سفت شوند که بین ضربان های قلب به عقب بپرند.

مصرف نمک بیش از حد در رژیم غذایی

اگر شما بیش از حد نمک مصرف کنید، ممکن است احتمال خطر پایین بودن فشار مینیمم را افزایش دهید.

چندین علل شایع برای هایپوتنشن کلی وجود دارد که شامل عدد دیاستولیک پایین می شود. این علل عبارتند از:

علت فشار خون مینیمم پایین-min
درمان بیش از حد فشار خون بالا

برای برخی افراد، به ویژه افراد بالای ۱۸ سال، کاهش فشار خون سیستولیک به زیر ۱۲۰ ممکن است موجب افت فشار خون دیاستولیک به زیر ۶۰ شود.

دیگر داروها

بسیاری از داروهای فشار خون می توانند موجب هایپوتنشن شوند. این داروها شامل قرص های آب (داروهای ادرارآور)، داروهای بیماری پارکینسون، داروهای ضد افسردگی و داروهای مورد استفاده برای اختلال نعوظ می باشند.

مشکلات قلبی

مشکلات دریچه قلب، نقص قلبی و ضربان قلب بسیار آهسته (برادی کاردی) می تواند منجر به هایپوتنشن شود.

کم آبی بدن

اگر مایعات کافی مصرف نکنید، فشار خون شما ممکن است به طرز خطرناکی افت پیدا کند. در صورتی که داروهای ادرار آور مصرف می کنید و مایعات خارج شده از بدن شما بیش از مایعات دریافتی بدنتان می باشد، این اتفاق ممکن است رخ دهد.

دلیل پایین بودن مینیمم فشار خون چیست؟

روش های درمان پایین بودن مینیمم فشار خون

درمان پایین بودن مینیمم فشار خون یا هایپوتنشن دیاستولیک مجزا نسبت به درمان هایپوتنشن معمولی سخت تر است. اگر در حال مصرف آلفا بلاکر هستید، پزشک شما می تواند داروی فشار خون بالای دیگری برای شما تجویز کند. اگر دارای فشار خون دیاستولیک پایین مجزا باشید و داروی فشار خون مصرف نمی کنید، تنها گزینه ممکن است ملاقات های مکرر با پزشک جهت چکاپ های منظم و مراقبت از علائم و نقص قلبی می باشد. در حال حاضر، هیچ دارویی برای درمان هایپوتنشن دیاستولیک مجزا وجود ندارد.

روش های درمان پایین بودن مینیمم فشار خون

درمان فشار خون پایین کلی بستگی به علت آن دارد. عوارض درمان بیش از حد فشار خون بالا می تواند با تنظیم یا تغییر داروها کنترل شود. هدف حفظ فشار خون دیاستولیک بین ۶۰   و  ۹۰ mm Hg می باشد. پزشک شما ممکن است داروهای دیگری را نیز که موجب هایپوتنشن می شوند تغییر دهد. کم آبی را می توان با مصرف مایعات بیشتر درمان کرد. در برخی موارد، شما ممکن است به داروهایی نیاز داشته باشید که فشار خون را افزایش می دهند.

همچین بخوانید:

درمان خانگی پایین بودن مینیمم فشار خون

به جز تغییر در داروها، افراد چه کاری می توانند برای بالابردن فشار خون دیاستولیک خود در صورت پایین بودن آن انجام دهند؟

تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش می توانند تأثیراتی فوری داشته باشد. درون شما بسیار سریعتر از چیزی که آینه به شما نشان می دهد می تواند تغییر کند. با خوردن غذاهای بهتر، ورزش بیشتر و کنترل وزن شما و سیگار نکشیدن، درون بدن شما زودتر تغییر می کند.

درمان خانگی پایین بودن مینیمم فشار خون

این تفکر که، “من باید این کار را به مدت شش ماه یا یک سال انجام دهم تا تغییرات دلخواه خود را مشاهده کنم” درست نیست. بدن بسیار پویاست. ظرف چند هفته، شما می توانید مزایای تغییر سبک زندگی را مشاهده کنید. در حقیقت، با تغییرات برنامه غذایی در دریافت نمک، شما می توانید طی یک یا دو روز متوجه تغییرات شوید.

موضوعات مرتبط

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

از دکتر سوال دارید؟

دکتر حسین دباغیان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

معاینه تخصصی قلب ورزشکاران

آنژیوگرافی

آنژیوپلاستی

هولتر مانیتورینگ ریتم

آدرس مطب

قیطریه، بلوار اندرزگو، بین دانیالی و اشکستان‌پور، پلاک ۴۳، واحد ۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر